"To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci" - uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości

Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole 10 listopada pod hasłem „To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci”. Lekcję historii na żywo poświęconej 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprowadzili uczniowie klasy VII ,VIII, chór szkolny oraz nasi najmłodsi czyli uczniowie klasy I.
Akademia wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty najważniejszych powstań narodowych. Część artystyczna była lekcją historii i patriotyzmu w pigułce. Pokazała, że pamięć o bohaterach jest nadal żywa, a wspomnienia o trudnych czasach wywołują poruszenie. Montaż słowno- muzyczny, pozwolił zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Na zakończenie akademii głos zabrała pani Dyrektor dr Iwona Jamro, podziękowała wszystkim uczniom za wspaniałą akademię. Kolejnym punktem programu było jeszcze raz uroczyste odśpiewanie Hymnu Państwowego o godzinie 11:11, ponieważ nasza szkoła jak co roku uczestniczy w kolejnej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaDoHymnu.

Akademię przygotowały Panie Alicja Pyznar i Agnieszka Turska.

Alicja Pyznar