Mobilne Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

Laboratoria Przyszłości to kluczowy program w procesie cyfryzacji polskich szkół, którego celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Wyposażony w nowoczesny sprzęt bus, 20. września przyjechał do naszej szkoły, by poprzez organizację lekcji pokazowych zwiększyć dostęp uczniów i nauczycieli do nowoczesnych technologii. Uczniowie klas IV – VII mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach warsztatowych, w dwóch blokach tematycznych: „Druk 3D” oraz „Sieci neuronowe”. Edukatorzy w bardzo przestępny sposób przedstawili zagadnienia dotyczące programów tworzonych na wzór tego, jak działają ludzkie sieci neuronowe. Przybliżyli uczniom pojęcia związane ze sztuczną inteligencją oraz zaprezentowali programy do rozpoznawania gestów. Wspomnieli również o bardzo ważnym temacie współczesnej informatyki, jakim jest etyka programowania.

W ramach warsztatów dotyczących druku 3D, uczniowie poznali budowę i zasadę działania drukarki 3D. Dowiedzieli się, w jakich dziedzinach życia wykorzystywany jest druk 3D. Poznali programy niezbędne do pracy z drukiem 3D, a następnie zaprojektowali własny breloczek oraz przygotowali i przeprowadzili druk. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem edukatora. Tutaj istotnym elementem warsztatów były zagadnienia związane z bezpieczeństwem przy obsłudze drukarek 3D.

Aneta Motyka