IX Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej

Dnia 5 lutego 2024 roku odbył się IX Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej, organizatorem konkursu jest poseł na sejm pani Barbara Bartuś. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pani Elżbiety Witek. Współorganizatorami konkursu są: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, Gorlickie Centrum Kultury w Gorlicach, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Szkoła Muzyczna I st. w Bobowej, Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach. Natomiast partnerami konkursu są: Stowarzyszenie ,,Nasze Miasto” w Gorlicach, Tomasz Płatek Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Powiatu Gorlickiego, Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie.
Celem konkursu jest wzrost świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków, wspieranie wychowania patriotycznego młodzieży poprzez formy aktywności artystycznej, pogłębienie miłości do Ojczyzny, poszerzenie znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśniach na przestrzeni dziejów, przywrócenie naszej zbiorowej pamięci, czasem zapomnianych już, polskich pieśni patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa Narodu.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz szkół średnich z powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, tarnowskiego oraz Miasta Nowy Sącz.
Konkurs odbywał się w trzech grupach wiekowych:

  • uczniowie szkół podstawowych klas I – V,
  • uczniowie szkół podstawowych klas VI – VIII,
  • uczniowie szkół średnich.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach , solistów i zespołów. Naszą szkołę reprezentowały w kategorii I klasy I – V: Maja Bukowska kl. IV natomiast w kategorii II klasy VI – VIII: Nadia Gonek z kl. VI. Dziewczynki zaprezentowały się znakomicie. Jesteśmy ogromnie dumni z występu naszych uczennic i serdecznie gratulujemy> Jest to bardzo wymagający konkurs, uczniowie muszą nauczyć się 6 utworów obowiązkowych, które losują podczas występu oraz prezentują utwór przygotowany przez siebie.

Link do do artykułu na stronie gorlice24.pl: https://gorlice24.pl/pl/19_wiadomosci-z-regionu/710_gorlice/20924_kolejna-edycja-konkursu-piesni-patriotycznych-organizowanego-przez-barbare-bartus.html

Alicja Pyznar