Gdy zabiły wszystkie dzwony – gminne obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbyły się gminne obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym p.w. św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Zagórzanach, której przewodniczył ks. dr Robert Dytko, proboszcz tutejszej parafii. Homilię wygłosił ks. dr Piotr Cebula – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Następnie zaproszeni goście zebrali się w sali gimnastycznej szkoły, by w atmosferze radości i refleksji uczcić ważne dla wszystkich Polaków majowe święta oraz obejrzeć program artystyczny przygotowany przez wychowanków.
Przybyłych gości powitała Dyrektor Szkoły – dr Iwona Jamro. W pierwszej części spotkania wygłosiła okolicznościowe przemówienie zawierające głębokie przesłanie historyczne, które uświadomiło nam wszystkim, że o wolność i pokój musimy stale zabiegać, gdyż nie są nam dane raz na zawsze.
Młodzi artyści w teatralnej scenerii odwołali się do wydarzeń z 1791 roku, wspominając ważne wydarzenia i wielkie postacie okresu Oświecenia, które przyczyniły się do uchwalenia tej pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.
W partiach solowych i chóralnych wybrzmiały słowa miłości do ojczystego kraju i Matki Boskiej – Orędowniczki i Opiekunki narodu polskiego. Młodzież z klasy VII i VIII zatańczyła Poloneza, a młodsi uczniowie deklamowali wiersze.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz państwowych i lokalnych oraz instytucji gminnych i powiatowych. Głos zabrali przedstawiciele władz: poseł na Sejm RP - pani Barbara Bartuś, Dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu – pan Adam Skwarło, Wójt Gminy Gorlice – pan Jan Przybylski, a w imieniu pani Elżbiety Zielińskiej - posła na sejm RP głos zabrała pani Joanna Piechowicz – Koszyk, Dyrektor Biura Poselskiego.
Uczniowie zachwycili swoim profesjonalnym występem. Wzbudzili podziw i uznanie zaproszonych gości.
Nie zabrakło też odwołania do aktualnej sytuacji politycznej w Europie, a w szczególności u naszych wschodnich sąsiadów. Uczniowie w słowach modlitwy do Maryi prosili o pokój na świecie, a chór szkolny w ramach solidarności z narodem ukraińskim zaśpiewał piosenkę „Mamo tyś płakała”.
Program artystyczny oraz scenografię przygotowały panie: B. Kudławiec, A. Motyka, J. Nosal i A. Pyznar. Słowa podziękowania należą się również pozostałych nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy włączyli się w pomoc w przygotowaniu uroczystości.

B. Kudławiec, A. Motyka, J. Nosal, A. Pyznar

Pisali o nas: