„Przywróć naszą Ziemię” – to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Ziemi. Wszelkie oficjalne wydarzenia mu towarzyszące odbywają się w świecie wirtualnym, ale w tzw. realu każdego dnia każdy z nas – małymi gestami, działaniami i postawą – może sprawić, że tak „sponiewierana” przez ludzi planeta nie ucierpi jeszcze bardziej.

Tak naprawdę przecież to nie samo święto jest ważne, które w tym roku wypada w czwartek, 22 kwietnia. Ono ma tylko być dzwonkiem alarmowym, przypominającym nam, że przekraczając kolejne granice nieodpowiedzialnych działań, każdego dnia zabijamy powietrze, glebę, wody, inne żywe stworzenia, które zamieszkują Ziemię. Ważne więc, żeby to, co zostało do uratowania – ratować, a to, gdzie jeszcze nie narobiliśmy ogromnych szkód – próbować wyprowadzać na przysłowiową prostą. Każde działanie temu służące jest na wagę złota.

Uczniowie klasy IV postanowili zadbać o to, co najcenniejsze, o to, od czego zależy zdrowie nas wszystkich. Wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem ruszyli w poszukiwaniu "skarbów", które powinny znaleźć się w koszach na śmieci, a nie pośród kwiatów, traw i krzewów.

Macie ochotę na spacer wśród gór śmieci i odpadków?
Raczej nie!
Dlatego, a trosce o naszą niebieską planetę łączmy się, niezależnie od narodowości, zawodu, wieku i posprzątajmy naszą planetę, zaczynając od najbliższej nam okolicy.

 

 

Po trudach związanych z porządkowaniem okolicy, czwartoklasiści relaksowali się w swoich domach i i nagrywali piosenkę "Ekorock" pod okiem pani Alicji Pyznar.

Tekstem tej piosenki chcieli przekazać ważne przesłanie:
Głęboki oddech weź i nudzie powiedz cześć!
Przyroda misję dla nas ma.
Nie żałuj swoich rąk i śmieci sprzątaj w krąg
Segreguj pilnie je co dnia!

Aneta Motyka

Alicja Pyznar