Internet jest naszą codziennością. Ważne jest, aby ta przestrzeń była bezpieczna, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Już w 2005 roku Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), czyli państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę", podejmując inicjatywę Komisji Europejskiej, realizują unijny program „Digital Europe. W naszej szkole świętowaliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) w okresie 11-28 lutego. Zgodnie z założeniami było to inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Wydarzenie otrzymało honorowy patronat Ministra Cyfryzacji, Ministra Edukacji, Rzecznika Praw Dziecka, polskiej Prezydencji w Radzie UE oraz Centrum Nauki Kopernik.
Uczniowie podczas lekcji informatyki i zajęć komputerowych poprzez prezentację multimedialną pt. "Zasady bezpiecznego internetu" oraz „10 zasad netykiety” pogłębili świadomość nt. zagrożeń oraz zasad odpowiedzialnego korzystania z sieci komputerowych.
Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w lekcji on-line Sieciakowa lekcja „Kto jest po drugiej stronie” przygotowanej przez organizatorów DBI. Z dużym zaangażowaniem rozwiązywali quiz i karty pracy o mądrym korzystaniu z sieci. Każdy z nich otrzymał certyfikat CyberBystrzaka. Uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w lekcjach on-line: „Wyłącz, aby odpocząć” (klasy IV – VI) oraz „DOPAMINA – co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas” (klasy VII – VIII). Sprawdzali swoją wiedzę z zakresu cyberzagrożeń, biorąc udział w teleturnieju „Bezpieczny Internet”, a także rozwiązywali karty pracy na temat cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci.
Jesteśmy przekonani, że obchody Dnia Bezpiecznego Internetu poszerzają wiedzę uczniów na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, rozwijają umiejętności reagowania w sytuacji wystąpienia zagrożeń czy sytuacji niebezpiecznych. Cykl zajęć w ramach DBI stwarza okazję do rozmów na temat pozytywnego wykorzystania zasobów Internetu w sytuacjach codziennych oraz w edukacji. Wysoka technologia nas otacza, ułatwia życie, jest skarbnicą wiedzy, ale wymaga mądrego jej wykorzystania. Człowiek jest najwyższą wartością, a cyfryzacja ma mu pozytywnie służyć.
Aneta Motyka – koordynator DBI