Dzień Bezpiecznego Internetu - DBI 2024

Wzorem lat ubiegłych, od 5 do 9 lutego świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).
Obchodzony jest on z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Na lekcjach informatyki uczniowie mogli przypomnieć sobie zagrożenia i zasady odpowiedzialnego korzystania z sieci komputerowych, oglądając prezentację multimedialną pt. "Dzień bezpiecznego internetu". Sprawdzali swoją wiedzę z zakresu cyberzagrożeń, odgadując zagadki w escape roomach oraz rozwiązując quizy, krzyżówki i anagramy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w sieci, wykorzystując aplikację Wordwall. Samodzielnie przygotowali prezentacje multimedialne na temat zagrożeń w Internecie i sposobów radzenia sobie z nimi.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu mają na celu szerzenie i rozwijanie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, sposobów reagowania w sytuacji wystąpienia zagrożeń czy sytuacji niebezpiecznych. Są również okazją do rozmów na temat pozytywnego wykorzystania Internetu w sytuacjach codziennych oraz w edukacji.

Aneta Motyka - koordynator DBI