Code Week 2023

Jedenasta edycja Code Week już za nami. W tym roku przyłączyliśmy się do akcji w dniach 7-22 października. W tym czasie na świecie odbyło się 63174 wydarzeń, z czego 8854 w Polsce, co dało nam, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców 6 miejsce.
Uczniowie naszej szkoły rozwijali umiejętności kodowania na lekcjach informatyki. Samodzielnie programowali i kodowali, wykorzystując różne programy i strony on-line. Różnorodność działań była duża: opracowanie i stworzenie gry w środowisku Scratch 3.0, kodowanie online z wykorzystaniem gier i aplikacji umieszczonych na stronie koduj.gov.pl, wirtualne zabawy w kodowanie i programowanie w „escape room”, gry logiczne w digipuzzle, zabawy z kodami binarnymi. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Code Week to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie dzieciom i młodzieży sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu.
Mamy nadzieję, że udało się zachęcić młodszych i starszych do zdobywania kompetencji przyszłości, jaką jest kodowanie. Nauka kodowania pomaga zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom, uczy myślenia obliczeniowego, aby rozwijać nowe pomysły i wprowadzać innowacje na przyszłość.

Aneta Motyka - koordynator akcji