Biecz – „Mały Kraków”

5 czerwca uczniowie klasy IV wraz w wychowawczynią i panią bibliotekarką udali się na wycieczkę edukacyjną do pobliskiego miasteczka, o którym mówi się „Mały Kraków” – Biecza.
Nasz spacer rozpoczęliśmy przy pomniku Marcina Kromera przed Basztą Kowalską. Wędrując wzdłuż średniowiecznych murów obronnych, pięknych kamieniczek i kościołów, dotarliśmy do rynku pod renesansowy ratusz. Pod charakterystyczną białą wieżą czekał kat. Zaprosił nas do zwiedzenia turmy, czyli średniowiecznego więzienia. Z ciekawością słuchaliśmy opowieści o historii tego miejsca, oglądaliśmy repliki narzędzi tortur, a na koniec najodważniejsi zostali zakuci w dyby.
Następnie udaliśmy się do Biblioteki Biecz, w której zwiedziliśmy piwnice z wystawą poświęconą bieckim Żydom. Uczestniczyliśmy również w spotkaniu w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom „Cała Polska Czyta Dzieciom” (więcej informacji https://biblioteka.biecz.pl/cala-polska-czyta-dzieciom-25/). Nowoczesne wyposażenie biblioteki zrobiło na nas niesamowite wrażenie. Z głową pełną pomysłów na modernizację naszej szkolnej biblioteki wróciliśmy w dobrych humorach do domów.

Małgorzata Augustyn-Nowak
Joanna Cieśla