20 lat temu Polacy powiedzieli TAK!

Szkolne świętowanie Dnia Europy we czwartek 9 maja rozpoczęliśmy od hymnu europejskiego - wizytówki nie tylko Unii, ale również Europy w szerszym znaczeniu. Poemat "Oda do radości" F. Schillera wyraża idealistyczną wizję braterstwa całej rasy ludzkiej – wizję, którą podzielał Ludwig van Beethoven. Melodia jest oficjalnym hymnem od 1985 r. Pieśń wyraża europejskie ideały wolności, pokoju i solidarności w uniwersalnym języku muzyki.
Przygotowane zadania umysłowe oraz zabawy ruchowe zapewniły uczestnikom doskonałą zabawę, ale pozwoliły również na poznanie Unii Europejskiej i jej państw członkowskich.
Każda z aktywności została tak zaprojektowana, aby przez ruch i interakcję angażować uczestników w kreatywny sposób, rozwijając ich wiedzę i zainteresowanie różnorodnością kulturową naszego kontynentu. "Kreatywne kolorowanki": Syriusz, gwiaździsta flaga, wykreślanki wyrazowe i okolicznościowe plakaty pozwoliły na utrwalenie symboli UE poprzez zaangażowanie artystyczne. "Flagowe zamieszanie" i "Melodyczne podróże" w dynamiczny sposób wprowadziły elementy geografii i muzycznych hymnów. Quizowe zadania "Euro-ciekawostek" w wyjątkowo humorystyczny sposób utrwaliły wiedzę o językach, stolicach, walucie, specyficznych atrakcjach krajów członkowskich. Nawiązaniu interakcji z publicznością służyło rozpoznawanie zdań Prawda-Fałsz. Gorące słowa podziękowań kierujemy do pań: B. Kudławiec, J. Cieśli, I. Adamczyk-Szury, które zadbały o rzetelne punktowanie aktywności uczniowskich. Zabawy sprawnościowe oraz sondaż społeczny "Co wiem o Polsce i UE" rozwinęły umiejętności społeczne, komunikacyjne i pracy zespołowej, równocześnie promując idee jedności i współpracy, które są fundamentami Unii Europejskiej.
W scenerii flag 27 państw członkowskich i uczniowskich plakatów uczciliśmy Dzień Europy poprzez dobrą zabawę i zaangażowanie edukacyjne.

Katarzyna Ciapaj i Małgorzata Stępień