29 maja 2023 r. uczniowie klasy I i II wraz z opiekunami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu wygląda jak podziemne miasto.
Po spotkaniu z przewodnikami zjechaliśmy pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Przejazd windą na głębokość 212 m zrobił na niektórych dzieciach duże wrażenie. Pod ziemię na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris.
Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, w którą zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, że praca górników toczy się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Nasze podziemne podróżowanie zakończyło się pobytem w komorze Ważyn. Miejsce to pozwoliło uczniom na zrelaksowanie się i zakup pamiątek.
Kolejny punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Motyli "Arthropoda". Dzieci zobaczyły na własne oczy, za kogo najchętniej "przebierają się" owady i co dzięki temu zyskują. Wszyscy zaciekawieni byli "owadzimi rekordzistami" – największymi motylami albo takimi, które żyją najkrócej. Po ciekawej lekcji przyrody, uczniowie mogli podziwiać okazy motyli i innych owadów z całego świata. Na zadawane pytania, przewodnik odpowiadał z wielką pasją. Pobyt w kopalni i muzeum motyli okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.
Ewa Zasowska