Jednym z największych dzieł Paula Gauguina jest obraz zatytułowany "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?" Tytuł ten warto przytoczyć w kontekście projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę" odwołującego się do poznawania dziedzictwa Polski i płynących z niego korzyści dla dzieci i młodzieży. Dziedzictwo kulturowe to świadectwo, jak żyły poprzednie pokolenia i historia miejsc oraz ludzi, którzy byli w danym miejscu przed nami.
I właśnie do takiego miejsca 09.11 udali się uczniowie klasy IV i VI. Razem z opiekunami: Anetą Motyką, Krystyną Holik i Izabelą Adamczyk-Szurą mieli przyjemność zwiedzić zamek w Łańcucie - jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zamek słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.
Uczniowie z audioprzewodnikiem zwiedzali zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce: Wielką Sień, Salę pod Stropem oraz Salę pod Zodiakiem. Pochodzą one z lat 40-tych XVII w. ale niestety żadne nie przetrwało do naszych czasów w niezmienionej formie. Kolejno podziwiali: Apartament Brennowski na parterze, Pokój Pompejański oraz Apartament Chiński z zachowaną pierwotną polichromią, a także Apartament Turecki, Salę Kolumnową, Sypialnię księżnej Marszałkowej, Salon Rokokowy i Galerię Rzeźb.
Młodzież podziwiała najbardziej reprezentacyjne komnaty według projektów Chrystiana Piotra Aignera: klasycystyczną Salę Balową i Wielką Jadalnię. We wnętrzach znajdują się liczne dzieła sztuki pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich.
Atrakcyjnym obiektem jest Wozownia z olbrzymią Halą Zaprzęgową oraz leżące po jej bokach Żółta i Czarna Wozownia. Ściany zdobi kolekcja egzotycznych trofeów przywiezionych z safari w 1924 roku przez ostatniego właściciela oraz kilka trofeów europejskich.
Największą wartość ma bezcenna kolekcja pojazdów konnych, posegregowanych na reprezentacyjne oraz używane w majątku. Zachowały się w oryginalnym stanie, właśnie takich używali Potoccy.
Pałac otacza zabytkowy park. Założony pod koniec XVIII wieku zachował styl angielski parku krajobrazowego , w którym aleje prowadzą wśród rozległych trawników, bogactwa gatunków drzew i krzewów.
Z Łańcuta udaliśmy się do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie - nowoczesnej, interaktywnej placówki. Tam mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazach tworzenia szkła, poznaliśmy historię jego produkcji. Obejrzeliśmy setki różnorodnych produktów wykonanych ze szkła, zgromadzonych na licznych wystawach szkła artystycznego i użytkowego, współczesnego i historycznego.
Uczestniczyliśmy również w warsztatach szklanego rzemiosła. Spróbowaliśmy trudnej sztuki samodzielnego malowania na szkle. Przygotowane wcześniej wzory zwierząt, roślin lub postaci nanosiliśmy na szkło, a powstałe kontury wypełnialiśmy farbami. W ten sposób powstały szklane obrazy, które zabraliśmy ze sobą do domu.
Towarzystwo i interesujące opowieści pilota Jarosława Szmigielskiego z Biura Podróży KRIS TOUR sprawiły, że wróciliśmy bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i głodni kolejnych.
Aneta Motyka