Poznaj Polskę - Bóbrka i Krosno

Dnia 8 listopada 2022 r. uczniowie klas I – III pod opieką: Marzeny Nikiel, Iwony Jamro, Roberta Dytko wzięli udział w wycieczce do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
Poznawanie rozpoczęli od unikatowych urządzeń związanych z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. Są to pamiątki pochodzące z XIX i XX wieku. Na własne oczy zobaczyli naturalną ropę naftową. Dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym uczniowie wysłuchali opowieści z czasów, gdy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz.
Drugim etapem wycieczki było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Zwiedzanie rozpoczęło się w miejscu, gdzie znajduje się piec, przy którym pracują hutnicy wykorzystujący liczące kilka tysięcy lat metody ręcznego formowania szkła. Wielką atrakcją był udział w warsztatach malowania na szkle. Każdy samodzielnie wybił sobie medal – pamiątkę ze szklanej surówki. Później wychowankowie odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo wzięli udział w projekcji filmu prezentującego historię powstania huty szkła w Krośnie. Dzieci zwiedziły również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogły poznać na czym polega kunszt artystów szkła.
Z wycieczki wszyscy wrócili przepełnieni niezapomnianymi wrażeniami oraz wiedzą na temat bogactwa sąsiedniego powiatu. Takie wyjazdy pozwalają lepiej przyswoić uczniom wiedzę teoretyczną.

Marzena Nikiel