Polacy, którzy zmienili świat

Motywacjami do uczenia się rządzą dwie zasady: bliskości wiedzy i jej użyteczności. Znacznie chętniej uczymy się tego, co jest bliskie naszemu codziennemu doświadczeniu, o czym już trochę wiemy i co nas bezpośrednio dotyczy. Szybciej i w sposób trwalszy przyswajamy też wiedzę, która może się przydać w wielu życiowych sytuacjach. Poszukujemy wzorów postępowania. Właśnie dla promowanie polskich sukcesów Plan Pracy Szkoły uwzględnił przeprowadzenie zajęć "Polacy, którzy zmienili świat".

Uczniowie klasy czwartej na lekcji historii otrzymali zadanie zaprezentowania sylwetek Polaków, którzy zostali laureatami Nagrody Nobla Natomiast szóstoklasiści na zajęciach z wychowawcą opracowali tematyczne plakaty, prezentujące sukcesy rodaków: Wandy Rutkiewicz, Ignacego Łukasiewicza, Aleksandra Skrzyńskiego, Jana Pawła II czy Marii Skłodowskiej-Curie. Klasa siódma prezentowała dokonania polskich artystów i uczonych przełomu wieków XIX i XX. Wszyscy znakomicie wywiązali się z wyzwań małego projektu edukacyjnego. Entuzjastycznie zrealizowali cele, a każda z grup pokazała rezultaty własnej pracy.

Uczniowie sięgnęli po kreatywne rozwiązania, dobrali interesujące treści, potrafili wykorzystać predyspozycje plastyczne oraz posługiwanie się ICT do prezentacji efektów projektu. Mogą być z siebie dumni. Galerię plakatów można podziwiać w salach lekcyjnych.

Małgorzata Stępień