DBI 2023 - Działajmy razem

Wzorem lat ubiegłych, od 20 lutego do 1 marca świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).
Obchodzony jest on z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Na lekcjach informatyki i zajęć komputerowych uczniowie mogli wykorzystać różnego rodzaju escape roomy, quizy i zabawy on-line, które miały na celu wskazanie zagrożeń i zasad odpowiedzialnego korzystania z sieci komputerowych. Mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu cyberzagrożeń, rozwiązując zagadki i gry w escape roomach: "Cyberbezpieczniacy", Misja Last Call", "Asy Internetu", Internetowa dżungla" oraz rozwiązując quizy, krzyżówki i anagramy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwerm w sieci.
Nowością w szkolnych obchodach DBI były lekcje online prowadzone przez edukatorów na stronie saferinternet.pl. Uczniowie klas I - III oraz V - VI uczestniczyli w lekcji pt. "Dzieci sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów", klasa VII brała udział w lekcji online "Zmieniam świat! - czym jest aktywizm online", natomiast klasa VIII uczestniczyła w lekcji "Jak odróżnić fake od newsa?".
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu mają na celu szerzenie i rozwijanie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, sposobów reagowania w sytuacji wystąpienia zagrożeń czy sytuacji niebezpiecznych. Sa równiez okazją do rozmów na temat pozytywnego wykorzystania Internetu w sytuacjach codziennych oraz w edukacji.

Aneta Motyka - koordynator DBI