Stosowanie przemocy poprzez prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego to dzisiaj dość powszechne i niebezpieczne zjawisko.
Aby poznać bliżej temat, w dniu 13 czerwca br. Pani Dyrektor Iwona Jamro zaprosiła do szkoły przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach – panią aspirant Ewę Bożek, która w przestępny i dostosowany dla młodzieży sposób przedstawiła zagrożenia płynące z cyberprzemocy.
W przygotowanej prezentacji określiła zachowania, które zalicza się do cyberprzemocy. Wskazała miejsca w Internecie, gdzie młodzież może spotkać się z tym zjawiskiem. Wymieniła wszystkie aplikacje lub portale, z których aktualnie korzystają dzieci i młodzież i które "nafaszerowane" są przemocą.
Poruszyła bardzo ważną kwestię dotyczącą tzw. internetowych chuliganów, czyli osób, które poprzez przemoc w Internecie próbują wymierzyć sprawiedliwość, zwrócić na siebie uwagę otoczenia lub potwierdzić swoją pozycję w grupie.
Zwróciła uwagę na często występujące zjawisko Flamingu – czyli kłótni internetowej, zwanej czasem "wojną na obelgi". Jest to jedno z największych pogwałceń netykiety.
Bardzo dokładnie omówiła konsekwencje prawne stosowania cyberprzemocy i uświadomiła słuchającym, że nikt w sieci nie pozostaje anonimowy.
Na zakończenie prelekcji uświadomiła uczniom, że cyberprzemoc wpływa na psychikę dziecka dużo mocniej niż ta "twarzą w twarz". Wskazała również, jak uchronić się przez atakami cyberprzestępców.
Na koniec z ust pani aspirant wybrzmiały bardzo ważne słowa: "Powodzenie jednych bywa katastrofą drugich".
Aneta Motyka
Izabela Adamczyk-Szura