26 października 2021 r. 42 uczniów klas I–III pod opieką pań: Marzeny Nikiel, Renaty Wantuch i Krystyny Holik wzięło udział w wycieczce do Ogrodu Botanicznego w Krakowie i Kopalni Soli w Wieliczce. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu "Poznaj Polskę".
W Ogrodzie Botanicznym uczniowie z przewodnikiem odbyli podróż po najciekawszych zakątkach. Dowiedzieli się, że jest to najstarszy ogród botaniczny w Polsce i zajmuje powierzchnię prawie 10 ha. Obecnie na jego terenie znajduje się około 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata, w tym prawie 1000 gatunków drzew i krzewów i ponad 2000 gatunków i odmian roślin szklarniowych.
W trakcie zwiedzania uczniowie podziwiali "arboretum", czyli parkową część Ogrodu, która zajmuje jego największą część i skupia ogromną kolekcję drzew i krzewów. Mieli też możliwość oglądania kolekcji roślin tropikalnych, zgromadzonych w szklarniach.
Uczniom bardzo podobał się pobyt w Ogrodzie Botanicznym. Podczas zwiedzania uzyskali szeroką wiedzę na temat różnorodności i bogactwa flory świata.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Uczestnicy zeszli 327 metrów w dół. Schodząc pokonali około 380 schodów. W trakcie zwiedzania odwiedzili m.in. : Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Michałowice , Komorę Józefa Piłsudskiego oraz Kaplicę św. Kingi. W Kaplicy św. Kingi grupie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. Podczas zwiedzania wycieczkowicze zobaczyli wyrzeźbione z soli postacie sławnych osób, takich jak św. Jan Paweł II, marszałek Józef Piłsudski oraz Mikołaj Kopernik. Znalazł się również czas na odpoczynek oraz kupno pamiątek. Po przejściu przez Komorę Wisła, uczniowie wsiedli w stary górniczy szyb i wyjechali na powierzchnię. Następnie udali się na obiad do sąsiadującej z kopalnią restauracji. Po smacznym obiedzie udali się w drogę powrotną.
Wycieczka ta udowodniła, że mimo dostępności różnych środków audiowizualnych, bezpośredni kontakt z przyrodą i roślinami, praktyczne odkrywanie śladów historii, jest najlepszym sposobem, aby nauka nabrała praktycznego wymiaru.
Marzena Nikiel