Niepołomice - Odkrywam Małopolskę

Małopolska to wciąż niezgłębiony skarbiec kultury. Istnieją takie miejsca, które są kwintesencją swoich czasów, wyjątkowym fenomenem, do którego ciągną ludzie. Uczniowie klasy piątej z wychowawczynią i nauczycielką historii zawędrowali tym razem do Niepołomic. Dzięki projektowi "Odkrywam Małopolskę" dnia 6 października poznali nadwiślańskie, historyczne miasto na skraju Puszczy Niepołomickiej, oddalone zaledwie 25 km od Krakowa.

Historia miasta łączy się nierozerwalnie z niepołomickim zamkiem. Już za czasów Piastów było to miejsce polowań książąt i królów. Myśliwski zamek powstał w XIV wieku, za czasów ostatniego z piastowskich władców, króla Kazimierza Wielkiego. Za panowania Jagiellonów zamek niepołomicki stał się drugą po Wawelu siedzibą królewską, znacznie zyskując na znaczeniu. Uczniów zachwyciły atrakcje sal łowieckich. W innych salach obejrzeli bogatą galerię polskiego malarstwa XIX wieku. W bliskim sąsiedztwie zamku znajduje się gotycki w bryle kościół pod wezwaniem Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Najstarszy budynek w mieście z czasem zyskał wspaniały wystrój barokowy.

Uczniowie, podążając w kierunku Muzeum Fonografii, podziwiali pomniki Kazimierza Wielkiego, odważnej Justynki, rycerza w stalowej zbroi, Park Miejski z Dębem Wolności. Zaskakującą atrakcją Niepołomic jest Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa. To całkiem wyjątkowe miejsce, które opowiada historię zapisu i odtwarzania dźwięku. Pierwszy fonograf, tubowe gramofony, radioodbiorniki, adaptery, magnetofony, telewizory i walkmany, 150 eksponatów, z których najstarsze mają 130 lat. Wszystko przedstawione w układzie chronologicznym, na tle mieszkalnych wnętrz charakterystycznych dla poszczególnych okresów: od salonu z przełomu wieków XIX/ XX wieku poprzez niemal wszystkie dekady ubiegłego stulecia. Ostatnia sala z miękkimi pufami oferuje ponad dwa tysiące płyt winylowych, można posłuchać dowolnie wybranej.

Na zakończenie dnia grupa spożyła bardzo smaczny obiad w restauracji "Joanna". Piątoklasiści poprzez turystykę historyczną odkrywali dziedzictwo kulturowe Małopolski w jej wymiarze historycznym, ale i zdobyczy technicznych.

Małgorzata Stępień, Aneta Motyka