Uczniowie klasy piątej i szóstej postawili sobie pytania: Dlaczego Gorlice nazywa się "miastem światła"? Czy jest związek "światła z ziemi" z Rokiem Łukasiewicza? Pod opieką wychowawczyń oraz pań Joanny Cieśli i Marii Uszko we czwartek 9 czerwca udali się na rekonesans do Skansenu Przemysłu Naftowego "MAGDALENA" w Gorlicach.
Na terenie jeszcze nie tak dawno czynnej kopalni przywitał ich nafciarz i właściciel obiektu pan Kazimierz Dudek. W barwnej opowieści nakreślił początki wydobywania oleju skalnego przez łebaków, kolejne etapy rodzenia się przemysłu naftowego w zagłębiu gorlickim. Przy sprzyjającej pogodzie zademonstrował młodym badaczom narzędzia i urządzenia związane z wydobyciem, rafinacją i zastosowaniem ropy, nafty oraz benzyny. W skansenie uczniowie poznali galerię postaci tworzących przemysł petrochemiczny, którego pionierem jest Ignacy Łukasiewicz. To właśnie w Gorlicach narodził się przemysł naftowy, tu zapłonęło światło z ziemi w pierwszej na świecie ulicznej lampie, tu skonstruowano lampę naftową, pozwalającą oświetlić nawet sale operacyjne. Kustosz objaśnił budowę i zasady działania szybu wiertniczego oraz kuźni niezbędnej do ostrzenia świdrów udarowych. Młodzi badacze z wysokości wieży widokowej podziwiali panoramę Beskidu Niskiego.
Doświadczyli wielu atrakcji, poszerzyli wiedzę z zakresu chemii, fizyki, budowy maszyn, geologii, wreszcie edukacji regionalno-historycznej. Skansen "Magdalena" jest integralną częścią Karpacko-Galicyjskiego Traktu Naftowego. Rekonesans dał odpowiedzi na postawione pytania. To Łukasiewicz i gorliccy nafciarze dali światu "światło z ziemi. Sukces został uczczony ogromnymi porcjami lodów.
Małgorzata Stępień