W dniach 11-15 października uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przyłączyli się do akcji #Code Week 2021, czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania.
Code Week to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu.
W tym szczególnym tygodniu – Tygodniu Kodowania w ciekawy i interesujący sposób promujemy i popularyzujemy programowanie i umiejętności cyfrowe. Uświadamiamy korzyści, jakie płyną z nauki kodowania od najmłodszych lat.
Uczniowie na lekcjach informatyki oraz zajęciach pozalekcyjnych samodzielnie programowali i kodowali, wykorzystując do tego celu różne programy i strony on-line.
Najmłodsi uczniowie z klasy I – III kodowali z origami – wykorzystując matę do kodowania, tworzyli obrazek z wykorzystaniem kodu i puzli. Losowali poszczególne elementu kodu i stworzyli wspólnie "obraz" Minionka.
Klasa IV zajęła się kodowaniem i odkodowywaniem online obrazków według określonego kodu, wykorzystując strony digipuzzle.net.
Zadaniem klas V – VII było rozwiązanie zagadek w wirtualnym Escaperoomie. Uczniowie musieli rozwiązać pięć zadań: Sudoku, Labirynt, zadanie rachunkowego oraz zadania z ukrytą odpowiedzią, które pozwoliły im na odnalezienie kolejnych cyfr potrzebnych do otworzenia sejfu i odnalezienia robota.
Grupa uczniów klasy VI, zainteresowanych informatyką programowała, wykorzystując roboty mBot na dodatkowych zajęciach z informatyki.
Przed klasą VIII stało zadanie z programowania tekstowego w Pythonie.
Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. Dołączyliśmy do miliona organizatorów i uczestników, aby inspirować rozwój kodowania, myślenie obliczeniowe, aby przedstawiać nowe pomysły i wprowadzać innowacje na przyszłość.
Każdy może zorganizować własne wydarzenie lub wziąć udział w różnych aktywnościach. Wystarczy wybrać temat i grupę odbiorców, a następnie dodać swoją aktywność do mapy.
Aneta Motyka - koordynator