Załącznik Nr 1
do Zarządzenia Nr 5/20
Dyrektora SP w Zagórzanach
z dnia 21 maja 2020 r.
PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W ZAGÓRZANACH W OKRESIE EPIDEMII COVID-19
-
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejsza procedura dotyczy wszystkich pracowników świadczących pracę na terenie Szkoły Podstawowej w Zagórzanach zwaną dalej "Szkołą" oraz rodziców i uczniów w trakcie trwania epidemii COVID-19,
- Celem procedury jest ustalenie sposobu postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny w czasie epidemii COVID-19 na terenie Szkoły.
- Procedura określa działania i środki zapobiegawcze, które mają zapewnić dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom Szkoły bezpieczne warunki i pomogą w zorganizowaniu bezpiecznej pracy w czasie epidemii COVID-19.
- Rodzic decydujący się na udział dziecka w zajęciach w Szkole w okresie epidemii jest zobowiązany wypełnić oraz złożyć formularz wraz z oświadczeniem, stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszej Procedury oraz załącznik Nr 2.
-
ZASADY ORGANIZACYJNE i ZASADY BHP
- W Szkole obowiązują zasady ustalone zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji Narodowej.
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć dzieci i młodzież oraz kadra pedagogiczna, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją albo mają objawy choroby zakaźnej. W zajęciach nie mogą uczestniczyć osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem lub podejrzaną o zakażenie.
- Uczniowie przebywają z nauczycielem w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
- Uniemożliwia się stykanie grup m.in. poprzez przeprowadzanie zajęć w oddzielnych salach oraz różne godziny zabaw na placu przyszkolnym .
- Przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na jednego uczestnika zajęć i nauczyciela prowadzącego zajęcia oraz pomocy nauczyciela.
- Organ prowadzący zabezpiecza możliwość szybkiego uzupełnienia kadry pedagogicznej w przypadku nieobecności nauczycieli z powodu choroby lub kwarantanny. W przypadku braku możliwości w szczególności zapewnienia opiekunów, lub innych istotnych okoliczności dyrektor może zawiesić działanie szkoły za zgodą organu prowadzącego, zgodnie z odrębnymi przepisami, na czas określony do czasu ustąpienia przyczyn zawieszenia.
- Prowadzący zajęcia używają osłony ust i nosa oraz informują uczniów o konieczności stosowania tego rozwiązania w sposób dostosowany do ich możliwości psychofizycznych
- W sali, w której przebywają uczniowie usunięte są wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować. W przypadku wykorzystywania przedmiotów i sprzętów wykorzystywanych do zajęć należy je czyścić i dezynfekować.
- Zakazuje się przynoszenia z domu do szkoły zabawek oraz innych przedmiotów.
- Zakazuje się korzystania z telefonów komórkowych w czasie zajęć.
- Sala wietrzona jest co godzinę, w czasie przerw, a także w razie potrzeby, w przypadku obecności dzieci (poprzez uchylenie okien).
- Uczniowie klas młodszych przyprowadzani/odbierani są przez osoby zdrowe.
- Uczniowie przychodzący do szkoły samodzielnie stosują instrukcję zakładania i zdejmowania maseczki.
- Po uzyskaniu zgody rodziców na pomiar temperatury ciała dziecka, pomiar taki będzie wykonywany dziecku wchodzącemu do szkoły (temperatura prawidłowa wynosi do 36,9 stopni Celsjusza, z temperaturą wyższą dziecko nie będzie przyjęte pod opiekę) oraz podczas pobytu dziecka w szkole w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych. Termometr po użyciu podlega dezynfekcji, w przypadku termometru innego niż dotykowy każdorazowo po użyciu. Upoważnienie dla pracownika do przetwarzania w/w danych stanowi załącznik Nr 3 do niniejszej Procedury.
- Przy wejściu do budynku zorganizowana jest strefa do odkażania rąk, z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do Szkoły.
- Rodzice/opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci wchodzą do szkoły z zachowaniem dystansu społecznego wynoszącego minimum 2 m. Rodzice/opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci wchodzą wyłącznie do części wspólnej za zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępstwie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2 m. W przypadku wypełnienia się części wspólnej rodziców i dzieci zachowując w/w normy bezpieczeństwa - pozostali oczekują na wejście przed budynkiem szkoły z zachowaniem odpowiedniego dystansu bezpieczeństwa. W przypadku przebywania w części wspólnej więcej niż jednego rodzica z dzieckiem należy stosować osłonę ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcje rąk.
- Zakazuje się wchodzenia rodzica/opiekuna przyprowadzającego/odbierającego do korytarzy i sal.
- Kontakt odbywa się w formie e-mail lub telefonicznej.
- Po wejściu do szkoły dzieci myją ręce. Zaleca się częste mycie rąk (wodą z mydłem) lub dezynfekować je preparatami na bazie alkoholu (min. 60%).
- Zabawy organizowane na placu zabaw muszą spełniać rygor sanitarny (regularna dezynfekcja lub czyszczenie z użyciem detergentu urządzeń. Urządzenia na placu zabaw, np. ruchomy sprzęt rekreacyjny, z których nie mogą korzystać dzieci wyłącza się z użytkowania poprzez oznakowanie taśmą.
- Zakazuje się wychodzenia z dziećmi poza teren szkoły.
- W przypadku niepokojących objawów chorobowych dziecka niezwłocznie należy powiadomić rodziców w celu pilnego odebrania dziecka.
- W szkole zostaje wydzielone jedno pomieszczenie w celu odizolowania dziecka w przypadku przejawiania niepokojących objawów, wyposażone w pakiet ochronny (maski, rękawiczki, płyn do dezynfekcji). W pomieszczeniu zapewnia się minimum 2 m. odległości od innych osób.
- W szkole dostępne są instrukcje obrazkowo – instruktażowe wywieszane w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych oraz plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje (po kilka egzemplarzy): mycia rąk, dezynfekcji rąk, zakładania – zdejmowania maseczek, zakładania – zdejmowania rękawiczek.
- Szkoła wyposażone jest w środki do dezynfekcji rąk i powierzchni na bazie alkoholu (minimum 60%). W kuchni i stołówce stosuje się płyny dezynfekujące przeznaczone do czyszczenia powierzchni i sprzętów w gastronomii.
- Przeprowadzając dezynfekcje należy przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
- Pracownicy szkoły zaopatrzeni są w indywidualne środki ochrony osobistej: maseczki, ewentualnie przyłbice, jednorazowe rękawiczki, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem.
- Prowadzony i odnotowywany jest monitoring prac dezynfekcyjnych wykonywanych w salach (m.in. przedmiotów, których użyją dzieci, stoły, krzesła), pomieszczeniach sanitarno – higienicznych (deski sedesowe oraz baterie umywalkowe) i ciągach komunikacyjnych oraz dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, przycisków i powierzchni płaskich w tym w pomieszczeniach spożywania posiłków zgodnie z załącznikiem nr 5 do niniejszej procedury.
- Przy organizacji żywienia w szkole, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa, odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego - dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników.
-
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW W OKRESIE EPIDEMII COVID-19
- Do szkoły mogą przychodzić zdrowi pracownicy, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Każdy pracownik, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, powinien pozostać w domu oraz zawiadomić o tym fakcie dyrektora, skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno - epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że może być zarażony koronawirusem.
- Każdy pracownik wchodząc do budynku szkoły dezynfekuje ręce.
- Każdy pracownik przystępując do prac dezynfekcyjnych zobowiązany jest założyć rękawiczki.
- Po skończonej pracy jednorazowe rękawiczki gumowe wyrzuca do kosza wyznaczonego na odpady po dezynfekcji.
- Pracownicy szkoły sami decydują czy obowiązki związane z organizacją zajęć opiekuńczo – wychowawczych z dziećmi wykonują w maseczce ewentualnie w przyłbicy – nie ma nakazu.
- Pracownicy wchodzą do budynku wyłącznie wejściem głównym .
- Pracownicy nie przemieszczają się bez szczególnej potrzeby po szkole - zobowiązani są również do zachowania dystansu społecznego w każdej przestrzeni szkoły wynoszącego min. 1,5 m.
- Nauczyciele prowadzący zajęcia :
- wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w szkole w okresie epidemii - w formie pozytywnej, aby wzmocnić poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie,
- systematycznie przypominają uczniom zasady higieny dotyczące: mycia rąk przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety oraz po powrocie z placu zabaw, umiejętnego zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania, unikania dotykania oczu, ust,
- realizują program zajęć dbając, aby nie powodować bliskiego kontaktu z rówieśnikiem,
- zawiadamiają telefonicznie dyrektora o niepokojących objawach zauważonych u dziecka.
- Personel obsługi :
- usuwa z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować,
- wietrzy sale, co najmniej raz na godzinę,
- wykonuje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych,
- dezynfekuje powierzchnie dotykane przez dzieci i pracowników - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, blaty stołów, poręcze krzeseł i inne,
- dezynfekuje urządzenia sanitarne,
- wyprowadza dziecko, u którego podczas pobytu w szkole zaistnieją objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem do wyznaczonego pomieszczenia, zakłada maskę oraz rękawiczki.
- Wspiera się i promuje się wśród kadry pedagogicznej i niepedagogicznej zasady:
- higieny rąk (mycie i dezynfekcja),
- higieny dróg oddechowych (podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce).
- Stosuje się środki ochrony osobistej (np. rękawiczki, maseczki itp.) oraz mycie i dezynfekcję rąk, w tym szczególnie:
- przed i po kontakcie z dziećmi i młodzieżą,
- po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem,
- po usunięciu środków ochrony osobistej.
- Pracownicy kuchni:
- nie powinni kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi; podczas pracy pozostają w strefie kuchennej.
- przestrzegają warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.
- bezwzględnie przy każdym wejściu do strefy kuchennej, np. z magazynu - odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk.
- zobowiązani są do utrzymania wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- po zakończonej pracy gruntownie dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego, zmywalni, obieralni, szatni.
- wstęp do magazynów żywieniowych mają wyłącznie pracownicy kuchni.
- dbają o bezpieczny i higieniczny odbiór zamówień od dostawców – dostawca nie wchodzi na teren szkoły.
-
OBOWIĄZKI RODZICÓW/OPIEKUNÓW W OKRESIE PANDEMII COVID-19
- Stosują się do procedur obowiązujących w szkole w okresie epidemii COVID-19.
- Przekazują nauczycielowi (telefonicznie) informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.
- Nie przyprowadzają do szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji.
- Przyprowadzają do szkoły wyłącznie zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.
- Wyjaśniają dziecku, aby nie zabierało do szkoły z domu niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikania częstego dotykania oczu, nosa i ust.
- Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu do szkoły odkażają ręce płynem do dezynfekcji.
- Na terenie szkoły pozostają w maseczce i zachowują dystans społeczny wynoszący minimum 2 metry.
- Zdejmują dziecku w szatni maseczkę i zabierają ją ze sobą (zabrania się pozostawiania maseczek w szatni).
- Są zobowiązani do odbierania telefonów ze szkoły oraz udzielania istotnych informacji o dziecku.
-
SPOSÓB POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM
- Pracownik, który zauważył u ucznia lub u siebie objawy choroby, takie jak: podwyższona temperatura, duszności, kaszel, osłabienie organizmu, katar, niezwłocznie powiadamia drogą telefoniczną dyrektora szkoły .
- W przypadku wystąpienia ucznia lub pracownika objawów sugerujących zakażeniem koronawirusem osoba ta jest izolowana w wyznaczonym pomieszczeniu, natomiast uczeń pozostaje w wyznaczonym pomieszczeniu pod opieką pracownika.
- Uczeń lub pracownik z podejrzeniem zakażenia koronawirusem zakłada w wyznaczonym pomieszczeniu maseczkę oraz rękawiczki.
- Nauczyciel zawiadamia rodzica telefonicznie o podejrzeniu zakażenia u ucznia, odizolowania ucznia od grupy oraz zawiadamia stację sanitarno - epidemiologiczną i stosuje się do dalszych wytycznych - w razie złego stanu ucznia (problemy z oddychaniem) dzwoni na 999 lub 112.
- Dyrektor zawiadamia o podejrzeniu zakażenia u pracownika stację sanitarno - epidemiologiczną i stosuje się do wytycznych - w razie złego stanu pracownika dzwoni na 999 lub 112.
- Dyrektor powiadamia pozostałych pracowników, którzy mieli kontakt z chorym o sytuacji kryzysowej i stosowaniu procedur zgodnie z instruktażem stacji powiatowo – epidemiologicznej.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddaje się dezynfekcji przez służby sanitarne.
-
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Procedura bezpieczeństwa wchodzi w życie z dniem podpisania stosownego zarządzenia w tym zakresie.
- Procedura obowiązuje do odwołania.
- Procedura zostanie wprowadzona przez dyrektora z chwilą, gdy organ prowadzący:
- zapewni środki dezynfekujące potrzebne do bieżącego funkcjonowania przedszkola.
- zaopatrzy pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej, w tym: jednorazowe rękawiczki, maseczki, przyłbice, kombinezony, termometr bezdotykowy.
- Treść procedury zamieszcza się na stronie internetowej.
- Dyrektor zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w procedurze, dostosowując zapisy do aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Iwona Jamro
Dyrektor Szkoły
PLIKI DO POBRANIA:
FORMULARZ ZGŁOSZENIA - wypełnia Rodzic (23 KB, DOCX)
FORMULARZ ZGŁOSZENIA - wypełnia Rodzic (122 KB, PDF)