Pomimo tego, że żyjemy w czasach, kiedy poczta elektroniczna i wiadomości SMS wiodą prym w zakresie komunikacji, przez jeden dzień w naszej szkole prężnie działała tradycyjna poczta. W ramach obchodzonego na całym świecie Dnia Życzliwości i Pozdrowień członkowie społeczności szkolnej przygotowali kartki z pozdrowieniami dla koleżanek, kolegów, nauczycieli i pracowników szkoły. Listy zostały wręczone adresatom 21 listopada przez członków Samorządu Uczniowskiego: Aleksandrę Stolarską i Antoniego Żeglenia. Chociaż Dzień Życzliwości obchodzony jest raz w roku, pamiętajmy o tym, aby być uprzejmym dla innych przez cały czas i starać się uśmiechać jak najczęściej.
Antoni Ciapaj
Zapewne niejeden z nas codziennie biega rano po pokoju w poszukiwaniu dwóch jednakowych skarpetek. Na szczęście był taki dzień, kiedy można, a nawet trzeba było założyć do szkoły dwie różne skarpetki. Na dodatek posiadanie takiego elementu garderoby zwalniało ucznia z odpowiedzi ustnych. 30 października w szkole zrobiło się wesoło i kolorowo, nikt nie narzekał na nudę. Dwie różne skarpetki to symbol znany na całym świecie – oznacza przełamywanie stereotypów i oswajanie się z odmiennością. Przypomina nam, że każdy z nas jest inny, a drugiego człowieka należy traktować z szacunkiem i życzliwością.
Antoni Ciapaj
Dnia 28.11.2018r. w naszej szkole miała miejsce dyskoteka andrzejkowa. Uczniowie klas IV-VIII oraz klasy III gimnazjum licznie zgromadzili się w godzinach popołudniowych w szkole, aby wziąć udział w ciekawych zabawach i mile spędzić czas. Oprócz klasycznej potańcówki uczniowie organizujący zabawę przygotowali różne gry, takie jak gorące krzesła czy pociąg. Nie obyło się także bez zatańczenia belgijki. Tego wieczoru również nauczyciele bawili się świetnie; nie zamierzali siedzieć bezczynnie, uczestniczyli w zabawach, tańczyli, nieraz to właśnie oni przejmowali inicjatywę.Każda z klas miała możliwość zamówienia pizzy na teren szkoły, z czego wszyscy oczywiście skorzystali. Tegoroczna zabawa zaliczana jest do jednej z najlepszych, czego przyczyną mógł być również zakaz korzystania z telefonów podczas trwania zabawy. Zamiast bezczynnego siedzenia i korzystania z tych urządzeń, uczniowie chętniej rozmawiali ze sobą, nieraz zawierali nowe znajomości, więcej tańczyli.Każdy wychodził z dyskoteki z szerokim uśmiechem na twarzy. Mamy nadzieję, że takie zabawy organizowane będą częściej. Jest to okazja do oderwania się od szkolnej rzeczywistości, poznania się między klasami oraz do mile spędzonego wieczoru.
Gabriela Czyżyk
Dnia 15.10.2018r. w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Zagórzanach odbyła się wielka uroczystość. Nie tylko w tym dniu świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, ale także miało miejsce pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Ten dzień był inny niż zwykle. Uczniowie zamienili się funkcją z nauczycielami! To my prowadziliśmy zajęcia, a dorośli brali czynny udział w lekcjach. W każdej klasie wybierany był uczeń lub para uczniów, którzy mieli poprowadzić określoną lekcję w taki sposób, jak to robią na co dzień nasi nauczyciele . Oczywiście ,,nowi uczniowie,, w tym czasie nie zamierzali być prymusami! Przeciwnie:najwięcej rozrabiali, urządzali bitwy na kulki z papieru oraz kompletnie nie słuchali „nauczyciela”. Trudno się więc dziwić, że w poniedziałek nikt nie dowiedział się zbyt wiele na temat twierdzenia Pitagorasa czy budowy wiersza. W młodszych klasach lekcje prowadzili uczniowie ze starszych klas. Zajęcia te były połączeniem zabawy z umiejętnością szybkiego i kreatywnego myślenia. Jednym słowem - wszyscy bawili się doskonale. Nie mogło zabraknąć też uroczystej akademii, która upamiętniała dzień 14 października. Samorząd Uczniowski przygotował niespodziankę dla nauczycieli: piosenkę wykonaną z ich tekstów, które w powszednie dni często może usłyszeć każdy niesforny uczeń. Po akademii i pasowaniu pierwszoklasistów wciąż trwały wyjątkowe zajęcia, do czasu planowego zakończenia lekcji w tym dniu. Podsumowując, w tym roku dzień nauczyciela był dobrym sprawdzianem dla tych, którzy chcieli spróbować swoich sił w pedagogice i świetną okazją do poznania nauczycieli z tej ,,innej,, strony. Mam nadzieję, że takie inicjatywy organizowane będą częściej.
Gabriela Czyżyk
W czwartek 20 września 2018 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wcześniej kandydaci umieścili na terenie szkoły plakaty, na których przedstawili swoje programy wyborcze. Ostatnią szansą na zdobycie głosów koleżanek i kolegów były prezentacje swoich programów przez poszczególnych kandydatów. Klasy IV-VIII oraz klasa III gimnazjum wzięły udział w tajnym głosowaniu między ośmioma kandydatami: Wiktorią Bartnik (VI kl. S.P.), Darią Dutka (VII kl. S.P.), Aleksandrą Stolarską(kl. III gim.), Antonim Żegleń (kl.IIIgim.), Kacprem Kukla(kl.IIIgim.) oraz Dawidem Zięcina (kl.IIIgim.). Nad prawidłowym przebiegiem czuwała Komisja Wyborcza w składzie: Gabriela Czyżyk, Konrad Fugiel oraz Dawid Orłowski. Przewodniczącym szkoły z dużą przewagą liczebną został Antoni Żegleń, zastępcą Aleksandra Stolarska, natomiast członkami zarządu zostali pozostali kandydaci do wyborów. Serdecznie gratulujemy zwycięzcą.
>>> więcej zdjęć w galerii
W obecnym roku szkolnym Samorząd Uczniowski wyszedł z inicjatywą zatytułowaną „Kolorowe Boże Narodzenie”. Pomysł ten zaciekawił nie tylko najmłodszych uczniów, ale również starsze klasy SP i młodzież gimnazjalną! Polegał on na wykonaniu dowolnej ozdoby bożonarodzeniowej. Wiele osób zaangażowało w pracę rodziców, dziadków czy rodzeństwo. Pod naszą szkolną choinką w mgnieniu oka zebrało się mnóstwo ślicznych i kolorowych ozdób, które przyciągały wzrok każdego! Za wszystkie prace serdecznie dziękujemy!
Katarzyna Jamro - kl. 2 Gim.
Z wielkim odzewem mieszkańców Zagórzan spotkała się akcja pomocy, którą przeprowadził Samorząd Uczniowski z myślą o najmłodszych mieszkańcach Ukrainy. Udało się zebrać kilkadziesiąt worków z odzieżą, które zostały przekazane do Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Kijowie. Mamy nadzieję, że o przyłączenie się do akcji, podaruje może, choć trochę radości i uśmiechu dzieciom i ich rodzicom na Ukrainie.
Joanna Cieśla
Mikołajki to jedno z najbardziej lubianych dni w roku. Jest to czas obdarowywania bliskich prezentami, symbolizuje to postawę Świętego Mikołaja, który uszczęśliwiał innych, głównie biednych, podarowując im pieniądze lub upominki. 6 grudnia był obchodzony również
w naszej szkole. Jak widać – zagórzańscy uczniowie byli bardzo grzeczni, ponieważ każdy
z nich dostał prezent. Na korytarzu rozbrzmiewała świąteczna muzyka, która umilała czas spędzany na przerwach. Czerwona czapka z pomponem zwalniała uczniów z odpowiedzi, więc nie trudno się było domyślić, że tego dnia był to obowiązkowy element stroju. Oczywiście nie obyłoby się bez Mikołaja! Święty wraz z pomocnikami odwiedził wszystkie klasy robiąc przy okazji pamiątkowe zdjęcie.
Katarzyna Jamro - kl. 2 Gim
Dzień Życzliwości i Pozdrowień to dzień bardzo szczególny. Powinien nam uświadomić, że zawsze należy być wobec siebie miłym, uprzejmym i życzliwym. Tak właśnie było 21 listopada 2017 r. w naszej szkole. W tym dniu działała ,,poczta pozdrowień”. Przewodniczący SU Mateusz Firszt wraz z Olą Stolarską rozdawali kartki z życzeniami i pozdrowieniami dla całej społeczności szkolnej. Pozdrowień było bardzo dużo, także tego dnia nikt nie był smutny. Mimo złej pogody za oknem, uśmiech nie schodził z twarzy uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły.
Ola Stolarska
2 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się dzień dresa. Każdy uczeń ubrany w spodnie i bluzę dresową zwolniony był z odpowiedzi ustnych. Strój sportowy był także dobrym pretekstem do zrobienia przerwy śródlekcyjnej. Podczas 2 lekcji przewodniczący każdej klasy przygotował krótką sportową rozgrzewkę. Uczniowie ćwiczyli w klasach, ale nie zabrakło tych który wybiegli na szkolne korytarze. Nauczyciele również wyciągnęli z szafy sportowe ubrania i razem z nami uczestniczyli w krótkim wf-ie. Ten dzień był wspaniałą zabawą i chcielibyśmy takich więcej.
Julia Falisz
Dzień 10 listopada może oznaczać tylko jedno - nasze szkolne Święto Niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu narodowego nadszedł czas na przegląd pieśni patriotycznych, w którym to każda klasa miała zaprezentować własną interpretację wylosowanego utworu. Pieśni śpiewały kolejno klasy:
~ 1 SP - ,,Co to za dzień?"
~ 2 SP - ,,Szara piechota"
~ 3 SP - ,,Legiony"
~ 4 SP - ..Przybyli ułani"
~ 5 SP - ,,Dziewczyna z grantem"
~ 6 SP - ,,Siekiera, motyka"
~ 7 SP - ,,Biały krzyż"
~ 2 Gim - ,,Pierwsza kadrowa"
~ 3 Gim - ,,Pieśń konfederatów barskich”
I jako wisienka na torcie nauczyciele w pieśni pt. ,,Rota".
Jednym z głównych celów przeglądów było: Propagowanie patriotycznych postaw wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie pasji wokalnych uczniów, oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju.
W drugiej części spotkania rozstrzygnięto konkurs na najbardziej oryginalny różaniec. Prace zgłoszone do konkursu były przeróżne począwszy od różańca z makaronu, śrubek, kasztanów, cukierków aż do pomponów czy kukurydzy. Głównym celem konkursu były nie tyle co wyniki i wygrana a czas spędzony wspólnie z rodziną.
Patryk Mońka
Dnia 16 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Nauczyciela. Z tej okazji uczniowie klasy III Gimnazjum wraz z p. Alicją Pyznar oraz p. Joanną Cieśla przygotowali dla nauczycieli muzyczną niespodziankę "o nich samych". Uczniowie sami wymyślili słowa piosenki, która miała być przyjemnym i śmiesznym akcentem tego dnia. Wyglądało na to, że się udało, ponieważ każdemu nauczycielowi towarzyszył wielki uśmiech. Dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników szkoły czekała słodka niespodzianka.
Julia Falisz
W dniu 29 września 2017r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Każdy z chłopców był zobowiązany do ubrania odświętnego stroju. Odpowiedni ubiór dawał możliwość zwolnienia z odpowiedzi ustnej na lekcjach, z czego chłopcy chętnie skorzystali. Wszystkie dziewczęta przygotowały małe prezenty i złożyły życzenia eleganckim solenizantom.
W tym roku, każdy piątek w naszej szkole jest dniem z muzyką. Na każdej przerwie możemy usłyszeć najnowsze lub najbardziej popularne przeboje ostatnich lat. Nad wszystkim czuwa Mateusz Firszt - przewodniczący SU lub osoby przez niego wyznaczone. Piątki z muzyką to super pomysł, jest to dobra okazja do odprężenia, odstresowania się.
Julia Falisz
18 września 2017 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Uczestniczyły w nich kl. 4-7 SP oraz 2-3 Gimnazjum. Każdy musiał oddać głos na jednego z kandydatów. Nad sprawnym przebiegiem czuwała komisja wyborcza. Największą ilość głosów uzyskał Mateusz Firszt i został przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego.
Obecny skład Samorządu Uczniowskiego wygląda następująco:
Przewodniczący: Mateusz Firszt - kl. 3 GIM
Zastępca przewodniczącego: Antoni Żegleń - kl. 2 GIM
Skarbnik: Kacper Kukla – kl. 2 GIM
Sekretarz: Gabriela Czyżyk - kl. 7 SP
Członkowie:
Katarzyna Jamro - kl. 2 GIM
Dominika Kuk - kl. 3 GIM
Arkadiusz Knapik - kl. 3 GIM
Kacper Kukla kl. - 2 GIM
Sekcja techniczna:
Kacper Kukla - kl. 2 GIM
Mateusz Firszt - kl. 3 GIM
Tomasz Kozień - kl. 3 GIM
Sekcja artystyczna:
Magdalena Biernacka - kl. 7 SP
Amelia Pyrcioch - kl. 7 SP
Natalia Wójcik - kl. 6 SP
Kinga Zielińska - kl. 6 SP
SU w Gazetce Szkolnej:
Patryk Mońka - kl. 7 SP
Adrian Brach kl. -7 SP
Arkadiusz Knapik - kl. 3 GIM
Szczęsliwy numerek:
Daria Dutka- kl.6 SP
TomaszKozień - kl. 3 GIM
Strona internetowa SU:
Julia Falisz - kl. 3 GIM
Ewa Pyrcioch- kl. 3 GIM
Chociaż żmudna to praca ale policzyliśmy zebrane grosze. W tym roku zaskoczyliście nas koleżanki i koledzy. Trudno nam było uwierzyć bo nie spodziewaliśmy się takiego wyniku. Nie jesteśmy dużą szkołą ale wspólnie zebraliśmy dzięki waszej hojności 322 złote. Dziękujemy wam z całego serca. Teraz pozostaje zamienić drobne monety na grubszą gotówkę i podjąć decyzję kogo wspomożemy.
Jeszcze raz dziękujemy !!!
Zarząd SU ZS w Zagórzanach
Czas płynie nieubłaganie i na kartce w kalendarzu pojawiła się data 21 marca. Upragniony dzień, pierwszy dzień wiosny, NARESZCIE. W tym roku miał on nieco inny przebieg niż w latach ubiegłych. Ale to dobrze bo rutyna i powtarzanie tego samego scenariusza może się znudzić. Lekcji oczywiście nie było, uczyliśmy się nieco inaczej. Najpierw powędrowaliśmy do Tajlandii za sprawą podróżników z grupy TRZASK. Nieco później odjechaliśmy całkiem ciekawym „Pociągiem do kultury”, który w naszej szkole zatrzymał się na dłuższy postój. Na koniec Za sprawą Mateusza Firszta i Kacpra Kukli dowiedzieliśmy się skąd wziął się jeszcze niedawno obchodzony zwyczaj topienia Marzanny i dlaczego dziś w swoim tradycyjnym wydaniu odszedł do tzw. lamusa. Szybko minął nam dzień powitania wiosny i w dosyć gorącej atmosferze. Cieszymy się, że już przyszła chociaż to co widać za oknami wcale o tym jakoś jednoznacznie nie świadczy.
Dominika Kuk, Arkadiusz Knapik
Koleżanki i koledzy w tym roku po raz kolejny przystępujemy do charytatywnej akcji Góra Grosza. Tak jak w latach ubiegłych zebrane pieniądze przekażemy najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszej miejscowości. Bardzo prosimy Was o hojność. Każdy grosik, który przekażecie nie zostanie zmarnowany. Skrupulatnie policzymy wszystkie najdrobniejsze pieniążki, które później zamienimy na banknoty. Pieniądze będą zbierać przedstawiciele SU, którzy co drugi dzień będą chodzić po klasach ze specjalna puszką na początku pierwszej lekcji. Akcja trwać będzie w okresie wielkopostnym. O jej wyniku poinformujemy Was w oddzielnym komunikacie. Decyzję kto otrzyma od nas pomoc podejmiemy wspólnie tzn. Zarząd SU i Rada Pedagogiczna. DZIĘKUJEMY !!!
Zarząd SU ZS w Zagórzanach
Koleżanki i koledzy, od kilku lat staramy się pomagać różnym osobom tragicznie dotkniętym przez los. Dziękujemy, że nie zostajecie obojętni na nasze apele. W tym roku kontynuujemy zbiórkę plastikowych zakrętek, które przekażemy osobie chcącej skorzystać z takiej formy pomocy. W latach poprzednich akcja miała szeroki zasięg, a punt zbiórki zakrętek zorganizowany został w Gorlicach. Obecnie najbliższy punkt odbioru znajduje się w Tarnowie. Aby zakrętki zostały od nas odebrane przez koordynatorów akcji Zakrętki.info, musielibyśmy zebrać 500 kg surowca. Jest to trudne do osiągnięcia, gdyż nie jesteśmy dużą szkołą. Zbiórka ma jednak sens nie tylko w wymiarze wsparcia osoby potrzebującej, ale posiada też charakter proekologiczny. Oszczędzamy surowce naturalne, z których produkuje się tworzywa sztuczne. Nasza zbiórka ma, tak jak w poprzednim roku szkolnym, formę współzawodnictwa pomiędzy klasami. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału. Pamiętajcie - pomoc zawsze się opłaca !!!
Zarząd SU ZS w Zagórzanach.
Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, który był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.
W Polsce Walentynki zyskały popularność w latach 90 XX wieku. Stałym elementem święta jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone wierszykiem z miłosnym wyznaniem. W naszej szkole Samorząd Uczniowski kultywuje ta miłą tradycję. W tym roku ozdobiliśmy korytarze czerwonymi balonikami w kształcie serduszek, okolicznościowymi kartkami i amorkami wyciętymi z czerwonej tektury. Podczas przerw puszczaliśmy nastrojową muzykę. Oczywiście tradycyjnie dzień wcześniej wystawiliśmy skrzynkę na pocztę walentynkową, do której każdy mógł wrzucić swoją przygotowaną kartkę. 14 lutego kartki zostały rozdane adresatom. Wielu z nich długo zastanawiało się kto jest ich autorem, ponieważ nie spodziewali się otrzymać miłosnego wyznania.
Weronika Zięcina, Mateusz Firsz
t
W dniu 27 lutego Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną dyskotekę. Bawili się na niej uczniowie klas IV – VI SP oraz I – III Gimnazjum. Całość imprezy od strony muzycznej obsługiwali uczniowie klasy II Gimnazjum Kacper Kukla i Mateusz Firszt. Dziękujemy również wszystkim, którzy uświetnili imprezę dekorując salę gimnastyczną. Szczególnie Tomkowi Kozieniowi, który przygotował nastrojowe oświetlenie. Pamiętamy oczywiście o was koleżanki i koledzy i dziękujemy za liczne przybycie. Drodzy rodzice dziękujemy również wam za przygotowanie dla nas poczęstunku i pomoc nauczycielom w opiece. Wprawdzie na koniec, ale największe podziękowania kierujemy dla naszej Pani Dyrektor. Dzięki niej mamy wreszcie w naszej szkole własny profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy do obsługi tego typu imprez.
Przewodniczący Zarządu SU Mateusz Firszt
Również w tym roku z dużym zapałem uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji „ZOSTAŃ ŚW. MIKOŁAJEM”. Akcja pomocy dzieciom z ubogich rodzin powiatów nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego została zorganizowana już po raz trzynasty. Nie jesteśmy dużą szkołą, ale nasze koleżanki i koledzy mają wielkie serca i nie pozostają obojętni na apel Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Zebraliśmy, tak jak w roku ubiegłym, w ciągu niecałych dwóch tygodni listopada trzy duże worki maskotek, zabawek, gier i pomocy szkolnych. Zostały one przekazane do punktu zbiórki w ZEAS-ie Gminy Gorlice. Następnie pracownicy fundacji ze Stróż przygotowali z nich prezenty, które wręczono podczas finału akcji. W tym roku odbył się on 3 grudnia 2016r. tradycyjnie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stróżach. W imieniu obdarowanych dzieciaków serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.
Zarząd SU ZS w Zagórzanach.
Do naszej szkoły w tym roku również zawitał Mikołaj. Trochę się denerwował i spieszył, bo 6 grudnia każdy na niego czeka, a On jest tylko jeden i wszędzie musi zdążyć. Rozumiemy to i serdecznie dziękujemy, szczególnie w imieniu najmłodszych uczniów ze szkoły podstawowej, że o nas nie zapomniał. Towarzyszył mu aniołek i diabeł. Wszyscy uczniowie zapewnili Mikołaja, że byli, są i nadal będą grzeczni, więc dostali prezenty. Nie obyło się żartów ze strony diabła, który po spotkaniu z ks. katechetą wyraźnie spokorniał. Każdy oprócz prezentu chciał mieć pamiątkę w postaci zdjęcia z Mikołajem. Kilka z nich zamieszczamy w galerii. Pozdrawiamy Cię Mikołaju, nie zapomnij o nas za rok.
Zarząd SU ZS w Zagórzanach
Tradycyjnie koniec września to czas wyborów nowego Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Swój głos oddało 77 uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i I –III gimnazjum. W tym roku wybierali skład zarządu spośród siedmiu kandydatów. Nad przebiegiem głosowania czuwała trzyosobowa komisja wyborcza, której członkowie po zakończeniu głosowania skrupulatnie policzyli głosy i sporządzili stosowny protokół. W tym roku uczniowie wybierali również opiekuna SU. Wyniki wyborów przedstawiono społeczności szkolnej w postaci ogłoszenia na gazetce Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci uczestniczący w wyborach, wybiorą spośród siebie pięcioosobowy Zarząd SU : przewodniczącego, zastępcę, sekretarza i dwóch członków.
Wyniki głosowania w wyborach do Zarządu SU.
1. Mateusz Firszt 31 głosów
2. Seweryn Hebrajski 20 głosów
3. Weronika Zięcina 9 głosów
4. Martyna Machowska 7 głosów
5. Kacper Kukla 6 głosów
6. Mikołaj Pyznar 3 głosy
7. Kacper Ciapaj 1 głos
Liczba głosujących 77
Głosy ważne 77
Głosy nieważne 0
Wyniki głosowania w wyborach na Opiekuna SU.
1. Marcin Juszczęć 37 głosów
2. Aneta Motyka 16 głosów
3. Małgorzata Augustyn 13 głosów
4. Małgorzata Stępień 10 głosów
Liczba głosujących 77
Głosy ważne 76
Głosy nieważne 1
Zwycięzcom gratulujemy wyboru oraz życzymy owocnej i udanej pracy.
Szkolna Komisja Wyborcza:
Przewodniczący: Arkadiusz Knapik
Członkowie: Katarzyna Jamro, Magdalena Biernacka
Po raz kolejny zgodnie z naszą szkolną tradycją zorganizowaliśmy otrzęsiny nowych uczniów Gimnazjum. „Chrzest” odbył się na sali gimnastycznej a przygotowali go uczniowie klasy trzeciej. Zgotowali swoim młodszym kolegom zestaw rozmaitych konkurencji i prób, których przetrwanie zapewniło im wstąpienie do braci gimnazjalistów. Wszyscy „męczeni” przyjmowali zadawane cierpienia z uśmiechem na twarzy. Po swoistym oszlifowaniu tak zwanych „kotów” wszyscy uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej bawili się na zorganizowanej przez siebie dyskotece.
Zarząd SU ZS w Zagórzanach
Dzięki sprzyjającej pogodzie w tym roku szkolnym również pożegnaliśmy zimę w duchu sportowej rywalizacji. Początek imprezy miał miejsce na sali gimnastycznej, gdzie przedstawiciele samorządu zwrócili się z prośbą do Pani Dyrektor o symboliczne przekazanie władzy do szkoły w tym wyjątkowym dniu. Następnie przed całą społecznością szkolną przedstawiciele wszystkich klas zaprezentowali wiersze o tematyce wiosennej w ramach konkursu przygotowanego przez bibliotekarkę panią Joannę Cieślę. W dalszej części imprezy po krótkiej przerwie, wszyscy uczniowie na sali gimnastycznej uczyli się tańca. W rolę instruktora wcieliła się pani Alicja Pyznar. Następnie po udanych pląsach uczniowie przebrali się w sportowe stroje i udali na boisko szkolne, gdzie w muzycznych rytmach pan Tomasz Górski przeprowadził rozgrzewkę. Nastąpił czas biegów, na początku rywalizowali uczniowie klas I-III SP, następnie swoich sił próbowali uczniowie klas IV – VI SP. i I- III gimnazjum. W każdej kategorii wiekowej walka toczyła się nieustannie od samego startu do mety. W trakcie biegów zawodników głośnym dopingiem wspierali wszyscy uczniowie i nauczyciele. Po zakończonej rywalizacji nastąpiła uroczysta dekoracja zwycięzców. Najlepsi oprócz gratulacji otrzymali z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie imprezy odbył się jeszcze turniej pt. „Eko Rzut”, gdzie reprezentanci klas i nauczycieli rzucali do celu zużytymi telefonami komórkowymi. Celem tej rozgrywki było rozpropagowanie wśród uczniów zbiórki starych telefonów w celu poddania ich profesjonalnemu recyklingowi. Niespodziewanie zwyciężczynią zaciętego boju została pani bibliotekarka Joanna Cieśla, która otrzymała wraz z pozostałymi laureatami pyszny owocowy sok. Kończąc naszą szkolną uroczystość przewodniczący SU Michał Augustyn podziękował Pani Dyrektor za przekazanie władzy i oddał symboliczny klucz do szkolnej bramy. Wszystkim uczestnikom imprezy serdecznie dziękujemy a zwycięzcom konkursów i biegów gratulujemy.
Opiekun SU Marcin Juszczęć
Koniec listopada to czas tzw. zabaw andrzejkowych. Pani Dyrektor, nauczyciele i rodzice zorganizowali na rzecz szkoły imprezę dochodową, natomiast my – uczniowie również chcieliśmy się zabawić i potańczyć. Przy wsparciu finansowym Rady Rodziców wynajęliśmy didżeja, który poprowadził naszą dyskotekę. Rodzice sponsorowali nam również posiłek i napoje podczas przerwy w „pląsach” na sali gimnastycznej. Mieli oni również okazję porozmawiać z naszymi nauczycielami, którzy dzielnie czuwali nad naszym bezpieczeństwem.
Alicja Wachowicz, kl. II gim.
Od kilku już lat uczestniczymy jako szkoła w szlachetnej akcji zbiórek zabawek i przyborów szkolnych dla ubogich dzieci. W listopadzie udało się nam zebrać prawie trzy duże ponad stulitrowe worki z podarunkami, które pan Marcin Juszczęć odwiózł do punktu zbiórki w OZEA szkół naszej gminy. Część najmłodszych uczniów z klas I – III SP przynosiła jeszcze prezenty po zakończeniu terminu akcji. Zasilą one przyszłoroczną edycję szlachetnej akcji. Wszystkim koleżankom i kolegom dziękujemy w i mieniu potrzebujących.
Zarząd SU ZS w Zagórzanach
17 listopada br. ostatni raz wzięliśmy udział w warsztatach organizowanych w Rzeszowie w ramach projektu Szkoła Współpracy. Podczas zajęć pracowaliśmy nad przygotowaniem zarysu dokumentu pod nazwą Szkolny Program Aktywnej Współpracy w składzie: uczniowie - Paulina Kurzawa i Piotr Biernacki, rodzice - panie Barbara Mitoraj i Agnieszka Zięcina oraz nauczyciele - Katarzyna Ciapaj i Marcin Juszczęć. Efektem naszych szkoleń będzie opracowanie i wdrożenie w szkoln praktykę programu integrującego naszą społeczność szkolną i rodziców.
P. Kurzawa, P. Biernacki
Po raz kolejny zgodnie z naszą szkolna tradycją zorganizowaliśmy przyjęcie w poczet gimnazjalistów uczniów klasy pierwszej. Spotkaliśmy się na sali gimnastycznej godzinę przed rozpoczęciem szkolnej dyskoteki w gronie uczniów klasy trzeciej i pierwszej gimnazjum. Przygotowaliśmy dla swoich młodszych kolegów zestaw rozmaitych konkurencji i prób jakim zostali poddani. Dzielnie znosili trudy „morderczych zabiegów” jakie im zafundowaliśmy. Wszyscy „męczeni” przyjmowali z uśmiechem na twarzy wyrafinowane „katusze” co było głównym warunkiem pozytywnego przebrnięcia przez trudy Otrzęsin. Po „oszlifowaniu” naszych „kotów” wspólnie z pozostałymi uczniami gimnazjum i szkoły podstawowej bawiliśmy się na dyskotece.
Zarząd SU ZS w Zagórzanach
MICHAŁ AUGUSTYN - przewodniczący
ALICJA WACHOWICZ - zastępca przewodniczącego
RAFAŁ SIARKOWICZ - sekretarz
ERYK MRUK - członek
PAULINA KURZAWA - członek
Życzymy owocnej pracy i skutecznego działania w podejmowaniu nowych ciekawych inicjatyw uczniowskich.
Marcin Juszczęć
Dzięki sprzyjającej pogodzie w tym roku szkolnym również pożegnaliśmy zimę w duchu sportowej rywalizacji. Początek imprezy miał miejsce na sali gimnastycznej, gdzie przedstawiciele samorządu zwrócili się z prośbą do Pani Dyrektor o symboliczne przekazanie władzy do szkoły w tym wyjątkowym dniu. Następnie przed całą społecznością szkolną przedstawiciele wszystkich klas zaprezentowali wiersze o tematyce wiosennej w ramach konkursu przygotowanego przez bibliotekarkę panią Joannę Cieślę. W dalszej części imprezy po krótkiej przerwie, wszyscy uczniowie na sali gimnastycznej uczyli się tańca. W rolę instruktora wcieliła się pani Alicja Pyznar. Następnie po udanych pląsach uczniowie przebrali się w sportowe stroje i udali na boisko szkolne, gdzie w muzycznych rytmach pan Tomasz Górski przeprowadził rozgrzewkę. Nastąpił czas biegów, na początku rywalizowali uczniowie klas I-III SP, następnie swoich sił próbowali uczniowie klas IV – VI SP. i I- III gimnazjum. W każdej kategorii wiekowej walka toczyła się nieustannie od samego startu do mety. W trakcie biegów zawodników głośnym dopingiem wspierali wszyscy uczniowie i nauczyciele. Po zakończonej rywalizacji nastąpiła uroczysta dekoracja zwycięzców. Najlepsi oprócz gratulacji otrzymali z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie imprezy odbył się jeszcze turniej pt. „Eko Rzut”, gdzie reprezentanci klas i nauczycieli rzucali do celu zużytymi telefonami komórkowymi. Celem tej rozgrywki było rozpropagowanie wśród uczniów zbiórki starych telefonów w celu poddania ich profesjonalnemu recyklingowi. Niespodziewanie zwyciężczynią zaciętego boju została pani bibliotekarka Joanna Cieśla, która otrzymała wraz z pozostałymi laureatami pyszny owocowy sok. Kończąc naszą szkolną uroczystość przewodniczący SU Michał Augustyn podziękował Pani Dyrektor za przekazanie władzy i oddał symboliczny klucz do szkolnej bramy. Wszystkim uczestnikom imprezy serdecznie dziękujemy a zwycięzcom konkursów i biegów gratulujemy.
Opiekun SU Marcin Juszczęć
02 lutego 2015 roku nasza szkoła gościła wielokrotnego mistrz Polski, mistrza Europy, olimpijczyka – Pawła Zygmunta. Jest on najlepszym polskim łyżwiarzem szybkim, rekordzistą Polski w tej dyscyplinie. Czterokrotnie reprezentował nasz kraj na zimowych igrzyskach olimpijskich. Pan Paweł przybliżył uczniom znaczenie idei olimpijskiej oraz podzielił się wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas igrzysk olimpijskich. Zachęcał, aby wszyscy młodzi ludzie starali się żyć zgodnie z starożytnym ideałem „kalos kagathos” dbając o harmonijny rozwój zarówno ciała jak i umysłu. Jako przykład przybliżył postać Haliny Konopackiej, która jako pierwsza zdobyła złoty medal olimpijski dla naszego kraju i równocześnie z dużymi sukcesami zajmowała się poezją i malarstwem. Spotkanie stanowiło część akcji edukacyjnej „Zostań Olimpijczykiem”, której celem jest popularyzacja idei sportowej rywalizacji i ducha olimpijskiego oraz mobilizowanie młodych ludzi do rozwijania swoich zainteresowań. Nasz gość zachęcał również do wzięcia udziału w konkursie „Zostań Olimpijczykiem” w którym główną nagrodą jest wyjazd na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro w 2016 r. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze i zakończyło się krótkim konkursem wiedzy na temat igrzysk olimpijskich. Po bardzo dobrych i bezbłędnych odpowiedziach nagrodę w drodze losowania wywalczył uczeń klasy II G – Rafał Siarkowicz. Na koniec Pan Paweł przypomniał wszystkim, że nigdy nie należy rezygnować z swoich marzeń, trzeba wytrwale dążyć do założonego celu, bo każdy z nas może zostać mistrzem.
Tomasz Górski
Jak co roku w pierwszy weekend września w Krynicy odbywa się wielkie bieganie.
Przez 3 dni zawodnicy z całej Polski i zagranicy próbują swoich sił na biegowych trasach Krynicy i okolic. Każdy tu może znaleźć coś dla siebie poczynając od dystansu 600 m dla uczniów, kończąc na bardzo ciężkim ultramaratonie górskim na dystansie 100 km. Nasza szkoła również włączyła się w to przedsięwzięcie. Niestety nie wystartowaliśmy w żadnym biegu, ale pojęliśmy równie ważne działanie. W niedzielę 07 września, 25 uczniów naszego gimnazjum wspólnie z rówieśnikami z ZS w Kwiatonowicach pomagało w organizacji „Koral Maratonu”. Naszym zadaniem było zaopatrzenie maratończyków w wodę i środki odżywcze na punkcie serwisowym 35 km maratonu (miejscowość Tylicz). Drugim ważnym celem naszego wyjazdu było dopingowanie, podnoszenie na duchu zmęczonych biegaczy. Nasze zadanie staraliśmy się wykonywać jak najlepiej, a przy okazji świetnie się bawiliśmy. Był to bardzo udany wyjazd, a wielu uczniów już nie może doczekać się kolejnego festiwalu biegowego.
Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zaangażowany w życie szkoły – masz prawo wpływać na to, co się w niej dzieje. Możesz z tego prawa korzystać na różne sposoby – organizując szkolną drużynę piłki nożnej lub projekcje filmowe dla kolegów, uczestnicząc w spotkaniach koła miłośników przyrody czy gier komputerowych, dekorując salę gimnastyczną na imprezę karnawałową, pisząc artykuły do szkolnej gazetki, tworząc stronę internetową lub organizując wystawę fotografii. Te i wiele innych działań uczniowskich to właśnie aktywność samorządu uczniowskiego – możliwości jest tyle, że każdy może znaleźć coś dla siebie!
Samorząd uczniowski jest organizacją działająca na rzecz uczniów i zarządzana przez uczniów. Jest organizacją niezależną od administracji oświatowej i jakiejkolwiek partii czy ugrupowań politycznych. To uczniowie decydują, jakimi sprawami samorząd będzie się zajmował. Dlatego pole działania samorządu jest właściwie nieograniczone.
Samorząd reprezentuje interesy uczniów wobec nauczycieli, rodziców, administracji oświatowej. Samorząd poprzez swoje działanie wywiera wpływ na życie szkoły, może współdecydować o sprawach jej dotyczących. Ustawa o systemie oświaty mówi, że Samorząd jest jedynym reprezentantem ogółu uczniów.
Samorząd jest organizacją demokratyczną. Uczniowie w sposób nieskrępowany wybierają swoich przedstawicieli, mogą uczestniczyć w tworzeniu i realizacji programu pracy samorządu. Daje to każdemu uczniowi szansę znalezienia swojego miejsca w szkole.
Poniżej zamieszczamy do pobrania dokumenty regulujące pracę Samorządu Uczniowskiego
w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Zagórzanach:
1. Regulamin Samorządu Uczniowskiego.
2. Harmonogram pracy Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2019/2020.