Europa potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Europy
/Jan Paweł II, Rzym 2003r./
W środę 15 czerwca br. nastąpiło uroczyste podsumowanie wieloetapowego projektu edukacyjnego Młodzi-Aktywni w Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Prace koordynowały: mgr Anna Rybak i mgr Małgorzata Stępień. Dyrektor  Zespołu Szkół Iwona Jamro w okolicznościowym przemówieniu podkreśliła spójność szkolnych realizacji z programem działań edukacyjnych Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Tylko 2 szkoły w gminie Gorlice przystąpiły do programu. Od 1 lipca do 31 grudnia 2011 roku Polska po raz pierwszy będzie sprawowała Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Ostatecznie pożegna się ze statusem nowego członka Wspólnoty. Aby świadomie wejść w wydarzenia podjęto działania w kilku etapach, obejmując szeroko pojęte środowisko Zagórzan: od najmłodszych przedszkolaków po dorosłych obywateli lokalnej społeczności. Szkolni dziennikarze „Niezależnej Gazety Gimnazjalistów Gim-Press” przeprowadzili sondaż informacyjny: Co mieszkańcy Zagórzan wiedzą o UE? Podopieczni Samorządowego Przedszkola oraz uczniowie klas I-III SP przygotowali prace plastyczne opatrzone wspólnym hasłem Zagórzany - Moje miejsce na Ziemi - Mój Dom. Wernisaż artystycznych wytworów najmłodszych Polaków i Europejczyków stanowił tło uroczystości. Zespół redakcyjny „Niezależnej Gazety Gimnazjalistów Gim-Press” przygotował i zaprezentował Wydanie Specjalne pt. „Polska i UE - Warto wiedzieć…” Nad składem technicznym numeru czuwała mgr Małgorzata Augustyn. Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego opracowali zestaw zadań do konkursu: Jak to z wiedzą o Unii Europejskiej bywa, czyli szkolne potyczki europejskie. W rozgrywkach finałowych zmagały się trzyosobowe zespoły. Wyniki w Szkole Podstawowej przedstawiają się następująco: I miejsce - kl. VI b, II miejsce - kl. IV, III miejsce - kl. VI a, kolejno w Gimnazjum: I miejsce - kl. III a; II miejsce - kl. III b; III miejsce - kl. I. Laureaci oprócz okolicznościowych dyplomów otrzymali nagrody ufundowane przez Dyrektora Szkoły. Na uroczystość posumowania projektu zaproszeni zostali: Ryszard Guzik, Wójt Gminy Gorlice, Barbara Wiatr, dyrektor OZEA, Lidia Klimek, dyrektor Samorządowego Przedszkola w Zagórzanch, Michał Pyrcioch, sołtys wsi Zagórzany, Monika Skowronek, instruktor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice, Barbara Pikusa, przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół. Młodzi obywatele w Zagórzanach są wrażliwi i solidarni, wierzą we własne siły, angażują się w pracę zespołową. Utrzymują kontakty z samorządem lokalnym, organizacjami i biorą udział w życiu publicznym.

Więcej zdjęć z podsumowania projektu w galerii >>