szkolne walentynkiWalentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, który był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

W Polsce Walentynki zyskały popularność w latach 90 XX wieku. Stałym  elementem święta jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone wierszykiem z miłosnym wyznaniem. W naszej szkole Samorząd Uczniowski kultywuje ta miłą tradycję. W tym roku ozdobiliśmy korytarze czerwonymi balonikami  w kształcie serduszek, okolicznościowymi kartkami i amorkami wyciętymi z czerwonej tektury. Podczas przerw puszczaliśmy nastrojową muzykę. Oczywiście tradycyjnie dzień wcześniej wystawiliśmy skrzynkę na pocztę walentynkową, do której każdy mógł wrzucić swoją przygotowaną kartkę.  14 lutego kartki zostały rozdane adresatom. Wielu z nich długo zastanawiało się kto jest ich autorem, ponieważ nie spodziewali się otrzymać miłosnego wyznania.

Weronika Zięcina, Mateusz Firsz