Dnia 15.10.2018r. w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Zagórzanach odbyła się wielka uroczystość. Nie tylko w tym dniu świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, ale także miało miejsce pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Ten dzień był inny niż zwykle.  Uczniowie zamienili się funkcją z nauczycielami! To my prowadziliśmy zajęcia, a dorośli  brali czynny udział w lekcjach. W każdej klasie wybierany był uczeń lub para uczniów, którzy mieli poprowadzić określoną lekcję w taki sposób, jak to robią na co dzień nasi nauczyciele . Oczywiście ,,nowi uczniowie,, w tym czasie nie zamierzali być prymusami! Przeciwnie:najwięcej rozrabiali, urządzali bitwy na kulki z papieru oraz kompletnie nie słuchali  „nauczyciela”. Trudno się więc dziwić, że w poniedziałek  nikt nie dowiedział się zbyt wiele na temat twierdzenia Pitagorasa czy budowy wiersza.  W młodszych klasach lekcje prowadzili uczniowie ze starszych klas. Zajęcia te były połączeniem zabawy z umiejętnością szybkiego i kreatywnego myślenia. Jednym słowem - wszyscy bawili się doskonale.  Nie mogło zabraknąć też uroczystej  akademii, która upamiętniała dzień 14 października. Samorząd Uczniowski przygotował niespodziankę dla nauczycieli: piosenkę wykonaną z ich tekstów, które w powszednie dni  często może usłyszeć każdy niesforny uczeń. Po akademii i pasowaniu pierwszoklasistów  wciąż trwały  wyjątkowe zajęcia, do czasu planowego zakończenia lekcji w tym dniu. Podsumowując,  w tym roku dzień nauczyciela był dobrym sprawdzianem dla tych, którzy chcieli spróbować swoich sił w pedagogice i świetną okazją do poznania nauczycieli z tej ,,innej,, strony.  Mam nadzieję, że takie inicjatywy organizowane będą częściej.

Gabriela Czyżyk