Wycieczka do Krakowa

Dnia 4 czerwca 2018 r. uczniowie klas I- III Szkoły Podstawowej pod opieką pań: Marzeny Nikiel, Anny Rybak, Renaty Wantuch, Ewy Zasowskiej wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Podróż minęła szybko i przyjemnie. Miasto przywitało nas piękną pogodą. Pierwszym punktem  naszego napiętego planu była wizyta w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Uczniowie samodzielnie przeprowadzili kilkanaście doświadczeń
z różnych działów fizyki. Mogli samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne
w pryzmacie, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość
z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu i wykonać wiele innych eksperymentów, a przede wszystkim poprzez osobiste doświadczanie i przeżywanie zjawisk fizycznych, z udziałem własnych zmysłów, próbować rozumieć świat otaczających nas zjawisk.

Niewątpliwie kolejną atrakcją był godzinny rejs statkiem „Legenda” po Wiśle, podczas którego uczniowie podziwiali panoramę zabytkowej zabudowy miasta i bulwary wiślane. Ostatnim etapem naszej wycieczki była wizyta w Ogrodzie Zoologicznym, gdzie dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień egzotyczne zwierzęta. Przemierzając alejki ogrodu oglądały z bliska różne gatunki zwierząt, poznały ich wygląd i tryb życia. Podziwiały żyrafy, które dostojnie spacerowały po wybiegu, obejrzały w całej okazałości lwy, gdyż właśnie ucięły sobie poobiednią drzemkę, wylegując się w słońcu.

Pobyt w Krakowie okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ciekawą przygodą, ale również atrakcyjną lekcją przyrody i fizyki. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami, samodzielnie przeprowadzone doświadczenia sprawił, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka dała im wiele radości  i duży zastrzyk wiedzy.

Marzena Nikiel