przedstawienie po niemiecku

Dnia 24 maja 2018 r. uczniowie klas gimnazjalnych skorzystali z zaproszenia Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej i uczestniczyli w PASCHINALE. Co to jest, skąd nazwa? Pod auspicjami Goethe Institut w Warszawie rozwija się inicjatywa PASCH „Szkoły: Partnerzy przyszłości“. Uroczystość została przygotowana dla uświetnienia dziesiątej rocznicy wydarzeń. Publiczność obejrzała humorystyczne przedstawienie teatralne „Schneewittchen” („Śnieżka”). Każdy miał szansę zrozumieć fabułę, ponieważ aktorzy wypowiadali kwestie trochę po polsku, a trochę po niemiecku. Wszyscy dobrze się bawili.
Następnie podsumowano wyniki konkursów gminnych. Wśród szczęśliwych laureatów znalazł się Arkadiusz Knapik, który zajął I miejsce w konkursie „Werbung für meinen Wohnort”. Uczeń klasy III gimnazjum nakręcił krótki filmik reklamujący Zagórzany w języku niemieckim. W jego imieniu nagrodę i statuetkę złotego niedźwiedzia odebrała Pani Dyrektor Iwona Jamro. Natomiast uczennica klasy I Milena Orlof odebrała nagrodę za  trzecie miejsce w konkursie plastycznym „Schneewittchen in meinen Augen“ -  „Śnieżka w moich oczach“.

Po wrażeniach artystycznych uczniowie mogli również doświadczyć atrakcji Festiwalu Zmysłów. Czekały na nich sale: smaku i zapachu (degustacja niemieckich smakołyków), słuchu (świat muzyki, łamańce językowe) oraz wzroku (prezentacje o Niemczech). Ponadto uczestnicy mogli również skorzystać z fotobudki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Karina Szura