konkurs matematyczno przyrodniczy

Matematyka jest jak nurt wody [...]. Zawiera oczywiście mnóstwo skomplikowanych teorii, ale logiczne zasady są proste. Tak samo jak woda spada z wysoka najkrótszym możliwym torem, matematyka płynie tylko jednym nurtem. Wystarczy, że się człowiek uważnie przyjrzy, a dostrzeże ten tor. Trzeba tylko dobrze się przyjrzeć. Nic nie musisz robić. Kiedy się skupisz i wytężysz wzrok, wszystko samo jasno ci się ukaże.

Haruki Murakami

Słowa tego cytatu mogą stać się mottem Szkolnego Konkursu Matematyczno - Przyrodniczego, jaki odbył się 19 marca 2018 r. w naszej szkole.

Nauczycielki przedmiotów matematyczno - przyrodniczych, mgr Małgorzata Augustyn, mgr Barbara Kudławiec i mgr Aneta Motyka, realizując zadania wyznaczone w polityce oświatowej państwa na obecny rok szkolny zorganizowały i przeprowadziły wśród uczniów klas IV – VI SP konkurs.

Uczniowie wszystkich klas zostali podzieleni na 3 – osobowe zespoły. Każda drużyna rozwiązywała inne zadanie konkursowe i musiała wykazać się przy tym nie tylko wiedzą, ale również umiejętnością logicznego myślenia i sprawnością fizyczną

W sumie rozegrano 5 konkurencji. Pierwszą z nich była popularna gra „Koło fortuny”. Uczniowie, kręcąc kołem, losowali pytanie dla swojej drużyny z zakresu matematyki, przyrody lub zastosowania wiedzy w praktyce. Mogli również trafić na BANKRUTA lub wylosować BONUS i zdobyć dodatkowe 3 punkty.

Kolejna konkurencja wymagała od drużyny umiejętności współpracy. Jeden z uczniów musiał narysować wylosowany przez siebie przedmiot z zasłoniętymi oczami, a pozostali mieli za zadanie „kierować” jego ręką, udzielając tylko wskazówek głosem.

Bardzo szybko i sprawnie przebiegła trzecia konkurencja – REBUSY. Drużyny bez większych problemów rozwiązały rebusy związane z zagadnieniami matematyczno - przyrodniczymi.

Podobnie było z kolejnym zadaniem konkursowym. W bardzo szybkim czasie i bezbłędnie wyznaczone drużyny rozwiązały krzyżówkę matematyczną i przyrodniczą.

Ostatnia konkurencja wymagała od drużyn dużej sprawności fizycznej. Ich zadaniem było przejście po ławeczce z piłeczką pingpongową trzymaną na łyżce, rzut ringiem oraz rzut woreczkiem do kosza.

Po zaciętej walce, jury wyłoniło zwycięzców:
I miejsce – klasa V SP
II  miejsce – klasa VI SP
III miejsce – klasa IV SP

Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, bowiem nie liczy się miejsce, a dobra zabawa i chęć zdobywania wiedzy.

Małgorzata Augustyn

Barbara Kudławiec