Szkoła w Zagórzanach w środę 16 maja br. zgromadziła szerokie audytorium wokół wspaniałej Polki, której działania na rzecz obrony praw dziecka zasługują na szczególne uhonorowanie. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek Rzecznika Praw Dziecka ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. W dziesiątą rocznicę śmierci bohaterki nasze środowisko szkolne aktywnie propaguje wiedzę o heroicznej kobiecie i ideach, którymi się kierowała. Irena Sendlerowa dzień po dniu przez lata robiła to, co czuła, że robić powinna -zmieniała świat. Swoim życiem pokazała, że pojedynczy człowiek może się przeciwstawić morderczemu terrorowi. Matka Dzieci Holokaustu, kładąc na szali własne życie, przyczyniła się do uratowania tysięcy żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Jej bezinteresowność
i poświęcenie zasługują na najwyższy szacunek. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół i przedszkola, przyjaciele szkoły, działacze naszego środowiska lokalnego, wolontariusze z opiekunami, rodzice i mieszkańcy Zagórzan, emeryci, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz dzieci i młodzież szkolną. W sztafecie pokoleń młodzi ludzie kontynuują szlachetne przesłanie Ireny Sendlerowej. Oni mają potrzebę dawania siebie drugiemu człowiekowi i dobrowolnie angażują się w pracę na rzecz innych, ucząc się odpowiedzialności, współpracy i organizacji. Dyrektor Iwona Jamro swoje wprowadzenie podsumowała: „Niech słowa Matki Dzieci Holokaustu: Każdemu kto tonie, należy podać rękę... – szczególnie ważne w kontekście pomocy najmłodszym, będą dla nas przesłaniem nie tylko w roku 2018 , ale także na kolejne lata.” Scenariusz programu słowno-muzycznego został opracowany przez Katarzynę Ciapaj i Joannę Cieślę we współpracy z Małgorzatą Stępień. Oprawę muzyczną i chór poprowadziła Alicja Pyznar. Wymowną dekorację wykonali Marzena Nikiel i Ryszard Jamro. W montażu wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych:
Irena Sendlerowa – Katarzyna Jamro
Maria – Martyna Głębocka
Pani Rosner – Dominika Kuk
Icek – Franciszek Ciapaj
Hanah – Amelia Kołodziej
Anioł I – Natalia Wójcik
Anioł II – Aleksandra Rybka
Współcześni ludzie – Martyna Machowska, Julia Brzezoń, Kinga Zielińska, Jakub Lewiński, Dawid Zięcina, Antoni Żegleń
Solistki – Paulina Kukla, Amelia Pyrcioch i Katarzyna Jamro
Recytatorzy – Antoni Żegleń, Julia Brzezoń, Aleksandra Wołkowicz, Katarzyna Jamro
Narratorzy – Ewa Pyrcioch i Mateusz Machowski.
Głęboko poruszona publiczność niecichnącymi brawami doceniła autentyzm gry aktorów, emocjonalne zaangażowanie, wrażliwość deklamatorów oraz solistów. Wolontariusze SP im. KEN wraz z opiekunem Katarzyną Ciapaj podsumowali swoje kilkuletnie działanie, w krótkiej prezentacji zebrali okruchy dobra. Uroczyste spotkanie zakończyło się panelem dyskusyjnym.
Joanna Cieśla, Małgorzata Stępień
>>> Relacja telewizji internetowej Gorlice.tv