pogórzańskie kolędowanie

22 grudnia odbyło się w naszej szkole „Pogórzańskie kolędowanie”. Zespół kolędników zaprezentował  wszystkim zebranym staropolski zwyczaj „chodzenia po kolędzie”.Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się, czym był zanikający już dziś niestety obrzęd kolędowania. Niegdyś pojawienie się we wsi kolędników było wielkim wydarzeniem. Wszyscy gospodarze z niecierpliwością czekali na ich odwiedziny. Grupy przebierańców chętnie zaglądały do wszystkich gospodarstw z życzeniami zdrowia, urodzaju i pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywali zapłatę w postaci świątecznych smakołyków lub drobnych datków pieniężnych.Występy dzieci z klasy II i III przygotowane przez panie Ewę Zasowską i Renatę Wantuch bardzo się podobały. Była to swoistego rodzaju prezentacja talentów teatralno-wokalnych. W barwnym korowodzie mogliśmy podziwiać występy m.in. Aniołów, Kozy, Diabełków, Króla Heroda, Śmierci, Kominiarza i Gwiazdora.Wyjątkowy klimat wspólnego kolędowania nadała licznie przybyła publiczność - rodzice, dziadkowie i przyjaciele szkoły. Całemu spotkaniu towarzyszył piękny wspólny śpiew kolęd i radosna atmosfera zbliżających się świąt.Miejmy nadzieję, że spełnią się wszystkie piękne życzenia przekazane nam przez kolędników i że spotkamy się ponownie za rok.

Renata Wantuch

Zdjęcia z wspólnego kolędowania >>>