Wśród mglistych oparów nocy z 25/26 września grupa MAK wyruszyła do Warszawy. Wtorek wymagał od wszystkich niezłej kondycji. Wspaniała pogoda, dobre towarzystwo i humor łagodziły skutki nieprzespanej nocy. Intensywne zwiedzanie stolicy rozpoczęło się na ul. Wiejskiej od budynku polskiego Sejmu. Nasza pani przewodnik nie tylko zajmująco przedstawiała atrakcje turystyczne, ale jeszcze pięknie śpiewała piosenki powstańcze i te bardziej współczesne, np. Czesława Niemena. Poznaliśmy Stare Miasto, Barbakan, Pomnik Syrenki, Rynek, Pomnik Małego Powstańca. Przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem aż do Grobu Nieznanego Żołnierza i oglądaliśmy zmianę warty. Na muzycznej ławeczce słuchaliśmy utworów Chopina, a fontanna w Ogrodzie Saskim była dobry tłem naszych zdjęć. Przeszliśmy wspaniałymi komnatami Zamku Królewskiego, szczególne emocje wzbudziły: sala uchwalenia Konstytucji 3 Maja, balowa oraz wyjątkowa galeria malarstwa Bacciarellego i Canaletta, obrazy znane tylko ze szkolnych podręczników. W zamkowej kaplicy pochyliliśmy głowy przed urną z sercem Tadeusza Kościuszki. Wyjątkowe przeżycia towarzyszyły nam na Powązkach, stuletnim cmentarzu stolicy. Dzień zakończyliśmy z królem Stasiem
w Łazienkach, podziwiając Pałac na Wodzie, Biały Domek, Pomnik Chopina i wspaniałe alejki parkowe. Środa 27 września to czas spędzony w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz atrakcyjne godziny w Centrum Nauki Kopernik i na Stadionie Narodowym. Późnym popołudniem pożegnaliśmy stolicę i znów w środku wróciliśmy do Gorlic.
Uczestnicy projektu Młodzi - Aktywni – Kreatywni realizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Klęczany „Jaskółka” nabywają szerszych kompetencji obywatelskich i społecznych, aby konstruktywnie działać dla społeczności lokalnych Gminy Gorlice.
Małgorzata Stępień – opiekun