Premierowi w "Roku dla Niepodległej"

Kolejny raz pogoda pozytywnie nas zaskoczyła i pozwoliła w 86. rocznicę śmierci Aleksandra hr. Skrzyńskiego odwiedzić jego miejsce spoczynku. Tym razem na tematyczną lekcję w terenie wybrali się uczniowie  klas gimnazjalnych pod opieką pani J. Cieśli i pana R. Jamro. Jakież było zdziwienie tych, którzy odwiedzili to miejsce po roku czasu. Otoczenie mauzoleum wypiękniało. Wycięto krzewy, zlikwidowano ogródki działkowe, posiano trawę, a do Mauzoleum doszliśmy suchą noga i to po żwirowych alejach. Nareszcie Piramida jest z daleka widoczna. Nasza przewodnik pani M. Stępień przypomniała krótka historię rodu Skrzyńskich. Zapaliliśmy znicze, minutą ciszy upamiętniliśmy zmarłych z rodziny hr. Aleksandra. Nie zapomnieliśmy również o żołnierzach I wojny świtowej, którzy spoczywają na pobliskim wojskowym cmentarzu. Dla nich również zapłonęły znicze pamięci. Inicjatorami lekcji historii w terenie był Samorząd Uczniowski oraz członkowie Stowarzyszenia Młodych Humanistów. Młodzież zna wielkie osobowości Zagórzan i czuje się zobowiązana do podtrzymania pamięci i własnej tradycji.

Joanna Cieśla, Małgorzata Stępień