Dnia 10 listopada 2016 r. w Zespole Szkół w Zagórzanach odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Zagórzanach. Nabożeństwo celebrował ks. Proboszcz Zdzisław Oćwieja. W obchodach 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczestniczyli przedstawiciele Gminy Gorlice z Wójtem Ryszardem Guzikiem na czele, starosta Karol Górski, radni, dyrektorzy placówek oświatowych, księża i poczty sztandarowe ze szkół naszej gminy. Uroczystość rozpoczął Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice  mgr Franciszek Rzeszutek, który powitał zebranych gości. Część artystyczną wyreżyserowaną przez uczniów naszej szkoły poprzedziło okolicznościowe przemówienie wygłoszone przez Panią Dyrektor dr Iwonę Jamro. Młodzi artyści pod opieką nauczycieli: Barbary Kudławiec, Joanny Nosal, Alicji Pyznar i Małgorzaty Stępień, przygotowali i zaprezentowali bardzo bogaty program słowno - muzyczny. W wyjątkowy sposób przywołali ważne dla Polaków wydarzenia historyczne.  Pamięcią sięgnęli do początków istnienia państwa polskiego, chrztu Polski, czasów zaborów, powstań i I wojny światowej. W niezwykłej scenerii ukazali 123 lata niewoli Polski i jej walkę o wolność.  Wymowne  sceny: zniewolenia Ojczyzny, rozdzierania przez zaborców ziem Polski, wprawiające w zadumę relacje korespondenta wojennego, który wspominał czas wigilijnego marszu żołnierzy tułaczy po bezdrożach kraju, wzruszyły oglądających i sprawiły, że niejeden uronił łzę. Chwile chwały, odzyskanie niepodległości zobrazowali w scenach zerwania kajdan oraz dzielenia się chlebem przy stole nakrytym białym obrusem. W czasie występu za serca chwytały słowa poetów wygłaszane przez naszych recytatorów. Całości dopełniła znakomicie dobrana muzyka, a także pieśni i piosenki  wykonane przez  chór szkolny, młodych solistów oraz naszych wspaniałych absolwentów. Skłaniały one do refleksji i zadumy nad tym, czego doświadczaliśmy  przez wiele lat niewoli i walki, napawały optymizmem. Wierzymy, że wlana w serca Polaków miłość do ojczystego kraju, patriotyzm  rozkwitać będzie każdego dnia, dawać  o sobie znać w czynach i postawach młodego pokolenia.
W radosne obchody tegorocznego Święta Niepodległości włączyła się również młodzież z Zespołu Ludowego ,,Perła”, działającego przy Parafii Narodzenia NMP w Dolinie w Archidiecezji Lwowskiej na Ukrainie.  Goszcząca na terenie naszego powiatu młodzież swoim tańcem i śpiewem wyraziła swoje przywiązanie i miłość do Polski.
Gratulujemy wszystkim artystom wspaniałego występu i życzymy dalszych sukcesów.

Barbara Kudławiec

Joanna Nosal

Alicja Pyznar

Relacja portalu haloGorlice.info >>