Regulamin profilaktycznego konkursu plastycznego

„Nasz bajkowy sposób na trzeźwy świat”

Komiks bezpromilowy: „Powstrzymaj pijanego kierowcę”

I. Organizatorzy

Konkurs zorganizowany został w ramach kampanii społecznej ,,Trzeźwa Małopolska.

No promil-No problem 2016”. Organizatorem konkursu jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Gorlicach w partnerstwie z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gorlicach; Wydziałem Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

Patronat honorowy nad konkursem obejmuje:

Burmistrz Gorlic, Starosta Powiatu Gorlickiego, Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach.

II. Cele konkursu

1. Podniesienie świadomości dzieci i młodzieży na temat negatywnych skutków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających.

2. Wzmocnienie krytycznej postawy u pasażerów pojazdów, których kierowca jest pod wpływem alkoholu.

3. Zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – brak akceptacji dla takich zachowań.

4. Wdrażanie i rozwijanie samodzielnej pracy twórczej.

5. Kształtowanie wyobraźni dzieci przez zaprezentowanie tekstu literackiego za pomocą różnorodnych technik plastycznych.

6. Popularyzacja czytelnictwa poprzez tworzenie opowiadania w formie komiksu.

III. Uczestnicy

Konkurs adresowany jest do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych miasta Gorlice i powiatu gorlickiego.

IV. Warunki uczestnictwa

1. Autorem pracy może być tylko jedna osoba.

2. Uczestnik konkursu może nadesłać tylko jedną pracę.

3. Do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie prace autorstwa uczestnika, nigdzie poprzednio niepublikowane i nie przedstawiane na innych konkursach.

4.Uczniowie wykonują komiks lub historyjkę obrazkową zgodną z celami konkursu.

5. W pracach nie mogą być używane nazwy, logotypy napojów alkoholowych.

6. Każda praca powinna być na odwrocie trwale opisana.

Metryczka konkursowa powinna zawierać:

- Tytuł pracy

- Imię i nazwisko autora pracy, wiek, klasa

- Nazwę szkoły

- Dane tele-adresowe szkoły (w tym funkcjonujący adres poczty elektronicznej)

- Dane nauczyciela sprawującego opiekę nad uczestnikiem konkursu

7. Do pracy należy dołączyć pisemną zgodę rodziców/opiekunów uczestnika konkursu.
Brak zgody będzie równoznaczny z wykluczeniem pracy z konkursu.

V. Tematyka prac konkursowych

Tematem konkursu jest przedstawienie prawdziwej lub wyobrażonej sytuacji odmowy jazdy z pijanym kierowcą lub powstrzymania go przed jazdą. Autor pracy może przedstawić się jako bohater lub świadek tej historii.

VI. Forma prac konkursowych

1. Praca powinna być wykonana w formie komiksu lub krótkiej historyjki obrazkowej zawierającej rysunki i tekst.

2. Technika dowolna, np. farby, kredki, tusz, witraż, collage, wyklejanie, i inne techniki własne.

3. Dopuszczalny format prac: A-4 oraz A-3

VII. Terminy

Prace należy dostarczyć w terminie do 2 grudnia 2016 r.

na adres:

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu
Filia w Gorlicach ul. Wróblewskiego 10 (Dom Nauczyciela)

38-300 Gorlice

VIII. Ocena prac

Prace konkursowe oceniają członkowie Komisji Konkursowej.

Komisja oceniać będzie prace pod względem merytorycznym i artystycznym.

Kryteriami oceny będą:

- zgodności doboru tematu pracy z celami konkursu

- kreatywność, oryginalność, pomysłowość

- dobór środków i techniki plastycznej

- dobór treści literackiej

- forma estetyczna pracy

Prace nie spełniające zasad uczestnictwa, nie będą podlegały ocenie konkursowej.

IX. Nagrody

Komisja Konkursowa wyłoni 3 nagrodzone prace. Przewidywane są również nagrody pocieszenia i dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane podczas finału konkursu. O terminie rozdania nagród uczestnicy zostaną powiadomieni.

Nauczyciele, którzy wezmą udział w organizacji konkursu w swoich szkołach, otrzymają odpowiednie zaświadczenie.

X. Postanowienia końcowe

1. Regulamin konkursu i formularz oświadczenia opiekuna prawnego uczestnika są dostępne na stronie internetowej biblioteki: http://www.gorlice.pbwnowysacz.pl/

2. Wszystkie prace biorące udział w konkursie pozostają własnością organizatora, który zastrzega sobie prawo do ich publikacji.

3. Każdy biorący udział w konkursie akceptuje warunki niniejszego regulaminu.

W razie wątpliwości, szczegółowe informacje można uzyskać w Bibliotece Pedagogicznej

w Gorlicach pod numerem telefonu 18 352-15-70 w godzinach pracy biblioteki.

Prace należy przynosić do szkolnej biblioteki

do dnia 1 grudnia 2016 roku.