W środę 26. 10. 2016 r. w Zagórzanach uroczyście podsumowano akcję „Odblaskowa Szkoła”. Dyrektor dr Iwona Jamro powitała zaproszonych gości, a także przedstawiła programowe założenia „Odblaskowej Szkoły” i zrealizowane działania naszej szkoły na rzez bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Swoją obecnością zaszczycili nas funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach: nadkomisarz Dorota Tokarz - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach, st. asp. Grzegorz Szczepanek - Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego Policji, st. asp. Karolina Gurba oraz mł. asp. Marcin Urbanowski.

Uroczystość przebiegała zgodnie z autorskim scenariuszem przygotowanym przez panie Anetę Motykę i Ewę Zasowską. Uczniowie klas II, V oraz VI SP aktorsko zaprezentowali tematyczne scenki, wiersze i piosenki.

Na początek spotkania uczniowie klasy V i VI z lekką dozą humoru recytowali wiersze o tematyce drogowej. Następnie odegrali zabawną scenkę z pewnym pawiem w roli głównej. Ignorant przepisów ruchu drogowego i poniósł dokuczliwe konsekwencje.

W kolejnej odsłonie uczniowie klasy V SP wspomnieli Finlandię, prekursora mody noszenia odblasków, co bardzo szybko zaowocowało pozytywnymi skutkami. Przypomnieli również o wprowadzonym od 31 sierpnia 2014 r. obowiązku noszenia odblasków w Polsce. Podkreślili, że przepis dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych, poruszających się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym. Mali aktorzy z klasy II SP recytując rymowanki, zademonstrowali kamizelki i znaczki odblaskowe jako elementy codziennej garderoby. Oni też na zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez panią Ewę Zasowską zdobywali cenne umiejętności. Udowodnili praktycznie, że niezależnie od wieku można skutecznie stosować zasady udzielania I pomocy przedmedycznej. Z dużą biegłością reagowali na: krwotok z nosa, omdlenie, zwichnięcie lub złamanie, skaleczenie. Bardzo profesjonalnie zaprezentowali, jak poprawie wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową oraz ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej – pozycji bocznej ustalonej.

W IV części uroczystości uczniowie klas V i VI SP rozśmieszali widzów przedstawieniem teatralnym o Misiu, który lekceważył znaki drogowe podczas swojej podróży samochodem. Pokazali, na jakie niebezpieczeństwa był narażony tytułowy Miś i jak mógł ich uniknąć, gdyby stosował się do zasad obowiązujących na drodze.

Uczniowie zaprezentowali również wykonane samodzielnie filmiki i prezentacje na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Materiał filmowy stanowił świetną ilustrację treści teoretycznych.

Na koniec spotkania, pani Aneta Motyka dokonała rekapitulacji konkursów przeprowadzonych w ramach „Odblaskowej Szkoły”, a Pani Dyrektor oraz nadkomisarz Dorota Tokarz wręczyły zwycięzcom pamiątkowe dyplomy.

Aneta Motyka

Ewa Zasowska

" target="_blank">
" target="_blank">Film relacjonujący podsumowanie projektu,
przygotowany przez naszego ucznia - Arkadiusza Knapika.

Więcej zdjęć z podsumowania w galerii >>

Relacja portalu abcgorlice.pl >>
Relacja Urzędu Gminy Gorlice >>

Relacja Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach >>