W piątek 21 października b.r. uczniowie z klasy II Szkoły Podstawowej pod opieką wychowawczyni p. E. Zasowskiej i p. dyr. I. Jamro odwiedzili Komendę Powiatową Policji oraz Państwową Straż Pożarną w Gorlicach. W pr gach Komisariatu Policji uczniów przywitała p. Karolina Gurba, która w interesujący i przystępny sposób opowiedziała o trudnej, odpowiedzialnej pracy policji. Na zakończenie  pogadanki policjantka zaprowadziła wszystkie dzieci do pomieszczeń przesłuchań i przetrzymywania przestępców. Wielką atrakcją było tzw. „lustro weneckie” oraz zasady jego wykorzystania w praktyce operacyjnej. Mocnych wrażeń dostarczyła policyjna strzelnica. Dzieci zadawały mnóstwo pytań na temat broni palnej. Na zakończenie funkcjonariuszka ustawiła wszystkich w bezpiecznej odległości i pokazała sprzęt strzelecki.

Następnie wszyscy udali się do Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki życzliwości pracowników uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką pracy strażaka oraz predyspozycjami koniecznymi do wykonywania tego zawodu. Mogli oglądać samochody i sprzęt pożarniczy. Wysłuchali również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość skorzystania z sali gimnastycznej i sprzętu do ćwiczeń. Uczniowie zwiedzili centrum dowodznia - najważniejsze pomieszczenie remizy strażackiej. To właśnie tu  trafiają wszystkie zgłoszenia, informacje dotyczące zagrożeń, stąd są wydawane rozkazy operacyjne.

Wyjazd edukacyjny uświadomił dzieciom powagę pracy służb mundurowych. Wycieczka wszystkim się bardzo podobała, a z ust niejednego chłopca padały słowa: „Jak dorosnę zostanę strażakiem!”

Ewa Zasowska