Wtorek 27.09.2016 r. był ekscytujący dla uczniów kl. II SP. Nie po raz pierwszy w życiu jechali na wycieczkę, ale po raz pierwszy celem była Opera Krakowska!!! Liczną gromadkę wprowadziła do autokaru wychowawczyni Ewa Zasowska, a dzielnie przez cały dzień pomagała mama Mai Stolarskiej. Wyjazd na spektakl muzyczny „Profesor Wiolineki smok Bemolus” zorganizowało Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA.

Najlepsze wrażenia zapewni zawsze żywy kontakt z artystą, tylko w taki sposób można rozbudzać muzyczną wrażliwość i rozwijać wyobraźnię najmłodszych odbiorców. Wspaniały gmach opery, czerwono-bordowy wystrój wnętrz, szklane ściany i szybkie windy zrobiły na dzieciach duże wrażenie. Wszystkie dzieci elegancko ubrane zasiadły w miękkich fotelach czwartego rzędu. Po chwili zgasły światła, publiczność się uciszyła. Kurtyna bezszelestnie odsłoniła scenę, na niej Profesor Wiolinek z operowym duchem Krainy Muzyki wspominali przygody. Pojawiła się Zła Królowa Nocy, magiczna stara szafa i zdziczały zegar, którym polecieli na wyspę do wesołej rodziny piratów. Na swojej drodze spotkali nowe postaci – dobrego, mądrego smoka Bemolusa i dziwnego, pilnującego skarbu, skrzata. Jak przystało na prawdziwe widowisko muzyczne były nowe i te już dobrze znane piosenki, dźwiękowe zagadki i brzmienia różnych instrumentów. Zła Królowa Nocy odśpiewała zachwycającą arię operową. Gra sceniczna aktorów, fantazyjne kostiumy, wymyślne układy choreograficzne uczniów Studium Baletowego, wyjątkowa muzyka i bajkowa scenografia tworzyły niezwykły klimat. Spektakl pokazał widzom jak wyjątkową sztuką jest opera, jak wiele ma niepowtarzalnego uroku. Z pewnością nie trzeba będzie namawiać uczniów na kolejną wizytę w Teatrze Wielkim.

Ewa Zasowska