We wrześniu 2016 r. nasza szkoła przystąpiła to konkursu "ODBLASKOWA SZKOŁA" organizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Małopolski Urząd Marszałkowski. Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci do 15 lat z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Nauczyciele od pierwszych dni września zaczęli realizować liczne działania, mające na celu zwiększenie świadomości dzieci jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W pierwszy dzień nauki przeprowadzili w klasach pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Najmłodsi uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej pod czujnym okiem wychowawczyń wyruszyli na wycieczkę po swojej miejscowości, gdzie mogli się sprawdzić i wykorzystać swoją wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci odpowiedzialnie podeszły do przestrzegania zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym i z wielkim zapałem wykonywały ćwiczenia praktyczne.

W ramach akcji "Odblaskowa Szkoła" w naszej szkole zostanie przeprowadzonych szereg inicjatyw promujących ideę bezpieczeństwa w ruchu drogowym: spotkanie z Policjantem, odblaskowy marsz z udziałem wszystkich uczniów po Zagórzanach, konkurs plastyczny na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, zajęcia pozalekcyjne, wykonanie ulotek promujących noszenie odblasków, prezentacja multimedialna poświęcona wykorzystaniu elementów odblaskowych w naszych ubiorach, gazetki ścienne oraz inne imprezy promujące bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły.

Zwracamy się również do rodziców, aby w trosce o bezpieczeństwo swoich dzieci poparli nasze działania w tym zakresie i kształtowaniu swoich pociech nawyk codziennego zakładania kamizelki lub noszenia odblasków, zawsze kiedy będą korzystać z drogi pieszo i na rowerze.

Ewa Zasowska

Aneta Motyka