Piękna wrześniowa pogoda zachęca do wyjścia ze szkolnej ławki i uważnego rozejrzenia się po najbliższym otoczeniu. Uczniowie klasy II SP z p. Ewą Zasowską zaprosili starszych kolegów z klasy VI SP z wychowawczynią na wspólne odkrywanie ciekawostek Zagórzan. W tym roku w kościele parafialnym obywało się wiele uroczystości, w których uczestniczyły też dzieci. To one zainspirowały nauczycielki do plenerowej lekcji. P. Małgorzata Stępień opowiedziała historię powstania murowanej świątyni, wskazała jej najpiękniejsze zabytki, interesujące miejsca.

Dzieci samodzielnie szukały śladów przeszłości, rozpoznawały wizerunki świętych, rozszyfrowały sekrety podwójnego ołtarza bocznego i skomplikowaną historię obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Niegdyś przybywali tu pielgrzymi z całej Polski. Usłyszały biblijne historie zilustrowane w trzech częściach ołtarza głównego. Młodsi uczniowie prosili, aby mogli częściej w taki sposób poznawać przeszłość. Dzieci były bardzo zainteresowane, zadawały wiele ciekawych pytań, oczekując odpowiedzi od starszych uczniów lub nauczycielki historii.

Małgorzata Stępień