stroje na woje gim news minUczniowie klas pierwszej i drugiej Gimnazjum w kolejna środę tj. 14 czerwca również odwiedzili Galerię Sztuki w Gorlicach. Dla starszej grupy prowadzący Rafał Rybka urozmaicił przestrzeń liczniejszymi eksponatami militarnymi. W tak zaaranżowanej scenerii młodzież chętnie weszła w interakcję, ale również wykazała się sporą dawką wiedzy o przeszłości. Pan Rybka, przekazując dzieje broni białej i palnej, chętnie dzielił się osobistymi doświadczeniami członka grupy rekonstrukcji historycznej, własnych zainteresowaniach rusznikarskich, opowiadał o ekwipunku, sposobach walki, koniecznym treningu dla utrzymania sprawności bojowej. Każdy gimnazjalista spróbował posługiwać się replikami broni palnej, szablą, mieczem samurajskim, mieczem wikingów lub broń miotającą.

W kilku spotkaniach z oferty Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” skorzystali wszyscy uczniowie klas IV-VI SP i I-II Gimnazjum w Zagórzanach. Bon Kultury i „Skracamy drogę do kultury” to dobre rozwiązania dla wszechstronnego rozwoju młodego pokolenia, otwierania na bogactwo dziedzictwa narodowego, na poznawanie odmiennych kultur i tradycji, na intensyfikację nauki ze sporą dozą przyjemności. Zdaniem nauczycieli warto nawiązywać do bogatej przeszłości dziejowej Gorlic (w tym roku mija sześćset lat od nadania przywileju prawa magdeburskiego), łączyć opowieści ulic, placów, budynków z wiedzą podręcznikową i współczesnością. Dlatego słodkie zamknięcie zajęć odbyło się w Coctail Barze „Arkady”. Niegdyś podcienia kamienic były naturalnym i wszechobecnym elementem architektury miejskiej. W XIX wieku utrwalali je Jan Matejko i Stanisław Wyspiański, dziś to już forma szczątkowa. Wyprawa na lody też może mieć skutek edukacyjny.

Małgorzata Stępień, Joanna Cieśla