poczatki panstwa polskiego news minZaczęło się niebanalnie. Jeden z pasjonatów Polski Piastów znalazł nowy konkurs tematyczny i tym samym zmobilizował nas do pracy. Powtórzyliśmy materiał, zgłębiliśmy tajniki, pomni tego, że zawsze w zadaniach testowych „diabeł tkwi w szczegółach”. Ostatecznie z naszej szkoły w Ogólnopolskim Konkursie Tematycznym EDI „Początki Państwa Polskiego” dnia 11 kwietnia uczestniczyło czworo odważnych uczniów z klasy szóstej oraz czworo gimnazjalistów z klas pierwszej i drugiej. Nie było łatwo! Trzeba dobrze znać fakty, wyciągać wnioski, analizować teksty źródłowe, czytać mapę, rozszyfrować meandry genealogiczne, rozwikłać zagadnienia chronologiczne, zdecydować co było najwcześniej, a co najpóźniej, nie dać wciągnąć się w pułapki zadań prawda-fałsz.
Nareszcie mamy wyniki! Nasi uczniowie są mocno zaprawieni w bojach wiedzowych i tym razem potwierdzili swój wysoki status. Bilans jest wymowny, na ośmioro uczestników mamy: dwa dyplomy laureatów, trzy wyróżnienia i trzy dyplomy uznania. W kategorii Szkoła Podstawowa startowało 1201 uczniów z całego kraju. Bezbłędnie test rozwiązał Dorian Ulejczyk i za zajęcie 1 miejsca w Polsce otrzymuje grawerowany dyplom laureata oraz nagrodę książkową. Adrian Brach – za zajęcie 2 miejsca w Polsce otrzymuje dyplom laureata i nagrodę książkową. Gabriela Czyżykdyplom wyróżnienia za 7 miejsce, Patrycja Brachdyplom uznania.
W kategorii Gimnazjum w konkursie uczestniczyło 522 uczniów z całej Polski. Mamy aż dwa dyplomy wyróżnienia: Mateusz Machowski 7 miejsce i Aleksandra Stolarska9 miejsce. Arkadiusz KnapikMartyna Głębocka otrzymali dyplomy uznania.
Uczniowie z Zagórzan wielokrotnie udowodnili wysoki poziom wiedzy historycznej, a każdy następny konkurs tylko utwierdza ich wysokie predyspozycje. Cała ósemka zasłużyła na olbrzymie gratulacje i uznanie za determinację, wolę walki i wytrwałość.

Małgorzata Stępień – opiekun naukowy