konstytucja 3 maja pierwsza w europie konstytucjaPierwsze dni maja są zaznaczone w kalendarzu kolorem czerwonym. I tak kolejno Polacy obchodzą: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej połączony z  Dniem Polonii i Polaków za Granicą oraz Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody uświetniające nasze barwy narodowe mają najmłodszą tradycję, święto zostało wprowadzone mocą ustawy Sejmu z 20 lutego 2004 roku. Szkolna uroczystość w 226 rocznicę najdonioślejszego osiągnięcia Polaków rozpoczęła się odśpiewaniem czterech zwrotek hymnu państwowego. Uczniowie klasy szóstej pokazali szeroki kontekst historyczny wydarzeń, które doprowadziły uchwalenia Ustawy Rządowej w dniu 3 maja 1791 roku. Dla lepszego zobrazowania   trudnych zagadnień wykorzystane zostały obrazy Jana Matejki: „Rejtan. Upadek Polski” oraz „Konstytucja 3 Maja”. Polskie pieśni hymniczne: „Święta miłości kochanej ojczyzny”, „Witaj, majowa jutrzenko” i „Boże, coś Polskę” podtrzymały właściwy nastrój obchodów. Jeden z uczniów sugestywnie odczytał preambułę pierwszej konstytucji osiemnastowiecznej Europy. Polacy wówczas udowodnili, że   są narodem nowoczesnym, świadomym społeczeństwem, które umie przeprowadzić koniecznych reformy dla ratowania państwa. Uczniowie przytoczyli dzieje obchodów naszego święta narodowego, a od  2007 roku dzień 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.

Małgorzata Stępień