wycieczka do Krakowa15 marca 2017 r. uczniowie klasy I - III szkoły podstawowej wraz z grupą dzieci przedszkolnych udali się na wycieczkę do Krakowa. Mogliśmy w niej uczestniczyć dzięki udziałowi w projekcie „Pociągiem do KULTURY!”, współfinansowanego przez Fundację PZU. Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego Wsi Zagórzany ze Stowarzyszeniem Kulturalno – Oświatowym Wsi Dominikowice, które jest realizatorem projektu.
Celem wycieczki były zajęcia edukacyjne w muzeum. Uczniowie mieli okazję pracować
z dziełami sztuki i cennymi zabytkami bezpośrednio w galeriach. Zwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Krakowie - Gmach Główny oraz jego filie: Dom Jana Matejki i Muzeum
w Sukiennicach. Zwiedzając wystawy malarstwa i rzeźby w Gmachu Głównym Muzeum wzięliśmy udział w lekcji muzealnej „Przygody ze sztuką. Pierwsza wizyta w muzeum”, w Domu J. Matejki zajęcia nosiły tytuł „W pracowni mistrza Jana”, a w Sukiennicach „Namaluj mi bajkę. Legendy, baśnie i mity w obrazach”. Wprowadzały onew świat sztuki poprzez obserwację
i samodzielną twórczość, a poprzez doświadczenie i wspólną zabawę dzieci zapoznały się
z podstawowymi pojęciami dotyczącymi sztuki oraz z materiałami, tworzywami artystycznymi
i narzędziami malarskimi. Poznali strukturę dzieła sztuki oraz tajniki pracowni artystów
z różnych epok. W ramach zajęć uczniowie dowiedzieli się też, czym jest muzeum, jakie są jego zadania i dlaczego tak ważne jest, aby oglądać wystawy sztuk.
Przechodząc z jednego muzeum do drugiego, mieliśmy okazję podziwiać Stare Miasto: Uniwersytet Jagielloński, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską. . Po obiedzie w McDonalds spacerkiem poszliśmy nad Wisłę pod Wawel, gdzie swoją jamę ma legendarny Smok Wawelski. Po drodze do smoka przechodziliśmy ul. Franciszkańską pod najsłynniejszym oknem Krakowa, gdzie nasz papież Jan Paweł II podczas pobytów w Polsce, wieczorami spotykał się z młodzieżą Pod pomnikiem smoka zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i zakupiliśmy pamiątki.
Do Zagórzan wróciliśmy późnym wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abyśmy mogli skorzystać z tak atrakcyjnych zajęć.

Marzena Nikiel