przygody Odyseusza w teatrze GroteskaNajprzyjemniejszy jest kontakt ze sztuką poza salą lekcyjną. Lubimy jeździć do teatru. Zaintrygowani tym, jak można przenieść na scenę tematykę mitologiczną, skorzystaliśmy z oferty Teatru Groteska w Krakowie. We czwartek 6 kwietnia uczniowie klas IV - VI obejrzeli „Przygody Odyseusza”. Przedstawienie było atrakcyjne, bo utrzymane w stylistyce teatru lalki, maski i aktora, co zabawne, z wykorzystaniem konwencji teatru w teatrze. Widzów urzekły: przejrzysta fabuła, świetna gra aktorów oraz atrakcyjne efekty sceniczne. Czas antraktu wszyscy spędzili w teatralnym foyer lub kawiarence. Wrażenia kulturalnej wyprawy uczniowie dzielili z opiekunkami: Joanną Nosal, Małgorzatą Horowicz-Dusza, Krystyną Holik i Małgorzatą Stępień.
Własnych przygód szukaliśmy w edukacyjnej przestrzeni Krakowa. Wystarczy się dobrze rozejrzeć i wydarzenia znane z podręczników historii są w zasięgu wzroku. Odtworzyliśmy trasę Tadeusza Kościuszki z dnia 24 marca 1794 r. Zanim Naczelnik insurekcji złożył przysięgę narodowi, wcześniej w kościółku OO. Kapucynów przy ul. Loretańskiej ofiarował Bogu siebie i swą szablę. Wydarzenie upamiętnia płaskorzeźba na murze przyklasztornym. Kierując się w stronę Rynku, stanęliśmy przed Collegium Novum, gdzie hitlerowcy 6 listopada 1939 r. aresztowali profesorów UJ i AGH. Dalej Ogród Profesorski umożliwił nam przejście na dziedziniec Collegium Maius, najstarszego budynku Akademii Krakowskiej. Trasa edukacyjnego spaceru poprowadziła nas przez Rynek Główny, ulicę i Bramę Floriańską aż do Barbakanu. Przywitaliśmy się ze znanym malarzem historycznym Janem Matejką, który pozując nam do zdjęć, wskazał na pobliską Akademię Sztuk Pięknych oraz Pomnik Grunwaldzki. Kapryśna wiosenna pogoda wcale nie umniejszyła bogactwa wrażeń. Kraków jest niewyczerpanym skarbcem wiedzy i kultury, każdy mógł czerpać z niego według własnych chęci.

Małgorzata Stępień

Więcej zdjeć w galerii >>