spotkanie z ciekawym człowiekiemW środę 22.02.2017 r. dla dzieci edukacji wczesnoszkolnej odbyła się niecodzienna lekcja historii. Uczniowie klasy II przejawiali zainteresowanie I i II wojną światową, dlatego wychowawczyni Ewa Zasowska zaprosiła kogoś wyjątkowego. Pan Rafał Rybka - kolekcjoner mundurów, nauczyciel, strzelec grupy Łucznicy Rozenbark i tata Oli drugoklasistki - przyjechał z cząstką swoich zbiorów. Z pasją opowiadał o czasach średniowiecza, drodze chłopca - pazia, który z czasem zostawał giermkiem, aż do uroczystego obrzędu pasowania na rycerza. Demonstrował elementy zbroi oraz uzbrojenia takiego średniowiecznego wojownika. Uczniowie na własnej skórze przekonali się, jak trudno poruszać się w zbroi  i jednocześnie walczyć mieczem, tarczą, toporem czy trójzębem. Pan Rafał obrazowo przedstawiał obyczaje i kodeks rycerzy, przybliżył przebieg bitwy pod Grunwaldem, największego starcia średniowiecznej Europy. Wielkie zainteresowanie wzbudziły przyniesione łuki. Pan Rafał posługuje się nimi doskonale. Grupa łuczników to ludzie, którzy strzelają z łuków tradycyjnych, wykonanych własnoręcznie. Dzieci miały okazję zakładać strzałę, naciągać cięciwę, próbować oddać strzał. Jednak to bardzo trudne. Kolekcjoner przyniósł również różne mundury polowe z XX wieku, entuzjazm wywołały stroje maskujące. Żywa lekcja historii trwała długo, długo, a dzieci ciągle stawiały pytania i nie mogły zaspokoić swojej ciekawości.

Małgorzata Stępień