Pierwszydzień wiosny - podsumowanie projektu "Pociąg do kultury"We wtorek 21 marca 2017 r. nikt nie pamiętał o planie lekcji, stresujących testach czy sprawdzaniu „szczęśliwego numerka”, który może szczęśliwie wybawić od odpowiedzi ustnej. Kalendarzowa data powitania wiosny w naszej szkole ma zawsze własny harmonogram. Pani Dyrektor Zespołu Szkół Iwona Jamro powitała gości i otworzyła DZIEŃ KULTURY. Nadszedł czas podsumowania, realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalno-Oświatowym Wsi Dominikowice, projektu POCIĄG DO KULTURY. Pani Lidia Klimek dyrektor Samorządowego Przedszkola w Zagórzanach, jako koordynator zrelacjonowała wszystkie działania z okresu wrzesień 2016 r. - marzec 2017 r., następnie zaprosiła na prezentację osiągnięć poszczególnych grup. W projekcie uczestniczyły przedszkolaki,  uczniowie Szkoły Podstawowej  oraz młodzież gimnazjalna z Zagórzan. Każdy wyjazd był tak zaprogramowany, aby umożliwić kontakt z kulturą wysoką i tym samym niwelować dysproporcje dzieci z terenów wiejskich w dostępie do różnorodnych usług edukacyjnych. Najmłodsi  obejrzeli  spektakl w teatrze „Rabcio”  oraz poznali różnorodne  niespodzianki turystyczne Rabki. Po raz pierwszy uczniowie klasy drugiej odwiedzili Operę Krakowską, gdzie obejrzeli przedstawienie muzyczno-baletowe „Profesor Wiolinek i  mok Bemolus”, a uczniowie klas 4-6 wysłuchali koncertu „Muzyka z naszego podwórka”w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Wyjątkowych wrażeń estetycznych dzieciom dostarczyły: arie operowe, tańce baletowe i koncerty muzyki klasycznej. Pozostaje nadzieja, że w przyszłości znów chętnie sięgniemy po kulturę wysoką. Częścią składową projektu warsztaty filmowe, które poprowadziła pani Aneta Motyka. Efekt końcowy został zaprezentowany właśnie we wtorek. Produkcja „Od Przedszkola do Szkoły w Zagórzanach” powstała na podstawie scenariusza Julii Machowskiej z klasy trzeciej,  a jej ekranizacją zajął się Arkadiusz Knapik. Film został przyjęty z niekłamanym aplauzem. Grupa przedszkolaków na tle fantastycznej scenografii przedstawiła baletową wersję baśni „Brzydkie kaczątko”. Dzieci tańczyły z gracją i dużym wyczuciem rytmu, sugestywnie odegrały swoje role. Uczniowie klas I-III inscenizowali  wiersze „Samochwała” i „Chory kotek” oraz zaprezentowali popisy wokalno-instrumentalne znanych piosenek. W ten szczególny dzień gimnazjaliści: Mateusz Firszt i Kacper Kukla poprzez prezentację multimedialną „Dlaczego dziś nie topimy marzanny” wytłumaczyli ekologiczne aspekty porzucenia tradycyjnych obrzędów. Dzień Kultury zwieńczyło  teatralne „Powitanie wiosny” w wykonaniu uczniów klasy czwartej. Z niecierpliwością czekamy na jeszcze jedną niespodziankę, podsumowanie wycieczki gimnazjalistów „Szlakiem zamków Małopolski”

Małgorzata Stępień