Śmierć prosto z niebiosSą w naszej szkole uczniowie, którzy pielęgnują pasje wykraczające daleko poza wiedzę podręcznikową. Jakub Ludwiński z klasy trzeciej interesuje się szczególnie historią militarną. Na swoim koncie odnotował już tytuł laureata w konkursie pod patronatem Kuratorium Oświaty i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: „Sprawa polska i Polacy w czasie I wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia bitwy pod Gorlicami dla przebiegu wojnyi odzyskania przez Polskę niepodległości.” W tym roku Kuba podniósł sobie poprzeczkę, ponieważ równolegle sprawdzał swoją wiedzę o pierwszej i drugiej wojnie światowej. Z powodzeniem wystartował w konkursie tematycznym „Prezydentowi Rzeczypospolitej… będę bezwzględnie posłuszny. W 70 rocznicę śmierci Władysława Raczkiewicza Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1039-1947” ogłoszony na zlecenie Małopolskiego Kuratora Oświaty i przeprowadzony przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Rozwiązał test wiedzy ponadprogramowej, bo zakres historii w gimnazjum zamyka się rokiem 1918. Wymogiem regulaminowym etapu rejonowego było złożenie samodzielnej autorskiej pracy. Dnia 21 lutego Kuba wysłał pracę ,,Śmierć prosto z niebios. Peenemünde. Rola polskiego wywiadu w unicestwieniu militarnej potęgi Trzeciej Rzeszy”.
Po feriach zimowych Jakub również wystartował w nowej formule historycznego konkursu tematycznego „Sprawa polska i Polacy w czasie I wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia bitwy pod Gorlicami dla przebiegu wojny i odzyskania przez Polskę niepodległości.” Uzyskał bardzo wysoki wynik, który powinien mu zapewnić awans do etapu wojewódzkiego.

Małgorzata Stępień – opiekun dydaktyczny