W 2016 roku przypada już 35. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Spotkanie ze świadkami historii przybrało nieco odmienną formę. W dniach 12-13 grudnia br. uczniowie starszych klas obejrzeli film dokumentalny „Solidarność - kruszenie murów”. Poznali realia walki władzy komunistycznej z własnym narodem zwłaszcza na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Gdy w Polsce skrystalizowała się opozycja i latem 1980 roku doszło do utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, aparat państwowy rozpoczął konkretne uderzenie propagandowe i przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego. Świadkowie „Solidarności” sugestywnie relacjonują pacyfikacje fabryk przez oddziały ZOMO, opowiadają o protestach przeciwko stanowi wojennemu i o drugim obiegu wydawniczym. Nauczycielka historii i wos-u podzieliła się z uczniami własnymi wspomnieniami tego trudnego okresu. Młodzież poznała autentyczne ulotki polityczne oraz prasę podziemną, warunki życia codziennego. Młodzież szkolna również obserwowała dnia 11 grudnia 2016 r. rekonstrukcję historyczną, odtwarzającą na Rynku w Gorlicach wydarzenia tamtej wojennej niedzieli. Uczniowie zapalili wiele wirtualnych świeczek pamięci w odzewie na ogólnopolską akcję IPN. Takie formy spotkań pozwalają nie tylko poznać najnowszą historię, ale pobudzają do kształtowania postawy szacunku wobec przeszłości i prawdy.

Małgorzata Stępień