W piątek 10 czerwca odbyły się na basenie ostatnie zajęcia pierwszej grupy uczestników projektu „Już pływam”, który był organizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Miały one na celu przede wszystkim nabycie podstawowych umiejętności pływackich, wzrost bezpieczeństwa uczniów poprzez edukację w zakresie bezpiecznego korzystania z różnego rodzaju kąpielisk, jak i poprawę kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej uczniów.

Na krytej pływalni „Fala” w Gorlicach, pod okiem wykwalifikowanego instruktora pana Tomasza Górskiego uczniowie nabywali umiejętności pływackie. Kurs był realizowany w cyklu dziesięciu dwugodzinnych cotygodniowych lekcji na basenie w terminie od 1 kwietnia do 17 czerwca br.  Na  zakończenie nasz instruktor przygotował dla uczniów ćwiczenia sprawdzające opanowanie podstawowych umiejętności pływackich m.in. skoki do wody na dużym basenie, przepłynięcie strzałką oraz stylem grzbietowym odległości około 15 metrów z naciskiem na prawidłową pracę nóg i właściwy oddech. Dzieci doskonale poradziły sobie z tymi zadaniami, bo przecież czują się w basenie jak „ryba w wodzie”.

Zajęcia te były dla naszych dzieci początkiem przygody z pływaniem. Dały  im możliwość wyrobienia w sobie pozytywnych bodźców, takich jak samokontrola, przełamywanie barier strachu, motywacji do osiągania coraz to lepszych wyników i zdrowego współzawodnictwa. Uczniowie podnieśli ogólną sprawność fizyczną, korygując poprzez zabawę wady postawy i skrzywienia kręgosłupa. Zajęcia na basenie pokazały również, jak można bezpiecznie spędzić czas nad wodą.
Uczniom życzymy, by w okresie wakacyjnym korzystanie z kąpieli wodnych dostarczało wiele radości i by nie zapominali w trakcie zabaw w wodzie o elementarnych zasadach bezpieczeństwa.

Renata Wantuch