Uczniowie Gimnazjum im. KEN powodowani niedosytem spożytkowania swojej wiedzy o Wielkiej Wojnie i jej znamiennym epizodzie pod Gorlicami ochoczo przystąpili do konkursu historycznego pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Organizatorem  konkursu był Miejski Zespół Szkół nr 3 im. św. Jana Kantego w Gorlicach.
Wśród startujących z województwa małopolskiego z naszej szkoły test rozwiązywali: Ewelina Brach z kl. III oraz Seweryn Hebrajski i Jakub Ludwiński z kl. II. Następnie przystąpili do zredagowania indywidualnej pracy pisemnej. Każdy uczeń samodzielnie wybierał temat, szukał materiałów źródłowych i opracowań epoki. Gotowe prace opatrzone tylko pseudonimem oceniało dwóch niezależnych jurorów.  Dnia 23 maja 2016 r. zostały ogłoszone końcowe wyniki. Jakub Ludwiński ps. Łowca za pracę Lotnictwo sprzymierzeńcem artylerii Wielkiego Przełomu zdobył max. liczbę 48 pkt., zajął 1 miejsce i został laureatem etapu wojewódzkiego. Wojenne czyny miłosierdzia zostały ocenione na 39 pkt., co dało Ewelinie Brach ps. Samarytanka 4 miejsce i tytuł laureata etapu wojewódzkiego. Trzeci ze startujących Seweryn Hebrajski ps. Artylerzysta uzyskał kilka punktów mniej za pracę Gen. Tadeusz Jordan Rozwadowski – cichy bohater i został finalistą.
Wszyscy odbiorą zaświadczenia Małopolskiego Kuratora Oświaty, co daje gimnazjalistom dodatkowe punkty do rekrutacji oraz możliwość uzyskania stypendium za dobre wyniki. Nasi uczniowie w tym roku szkolnym odnotowali wiele znaczących sukcesów w konkursach Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej.

Małgorzata Stepień

mzs3gorlice.pl